404 Hata Sayfaları

404 hata sayfaları, sitenizde var olmayan yani kırık linkler için özel olarak oluşturulması gereken sayfalardır. Hatalı linkler üzerinden ziyarete gelen kullanıcılar sayfaları açamadıklarında hata ile karşılaştıklarını belirten ve içerisinde çözümleri barındıran özel bir sayfa yapısı oluşturulmalıdır.
hata-sayfasi.jpg
Gelen ziyaretçileri hata sayfaları aracılığıyla ana sayfaya veya en yakın doğru olabilecek bir sayfanıza yönlendirmeniz ziyaretçi de olumlu bir izlenim bırakarak kullanıcıyı kazanmanızı sağlayacaktır. Bu işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken husus şudur. Arama motoru botları tarafından 404 hata sayfanızın indekslenmemesi için hata sayfalarına noindex meta kodunu eklemelisiniz. Bunun için hata sayfasının bulunduğu şablona aşağıdaki kodu eklemelisiniz.

<meta name=”robots” content=”noindex,nofollow” />   
            veya 
<meta name=”robots” content=”noindex,follow” />

Özel Hata Sayfası Oluşturma

Siteniz için özel olarak kodlanmış bir şablon ile özel hata sayfanızı oluşturabilirsiniz. Bu şablonda kullanıcı hata sayfasında olduğunu anlamalı ve aradığı sonuca en yakın kısımların şablonda bulunması gerekir.
Örneğin hata sayfanızda web sitenizde bulunan menülerin bulunması ziyaretçinin hata sayfasında olduğunu anlayıp seçim yaparak istediği sayfaya yönlenmesini sağlayacaktır.

Hata Sayfasına Yönlendirme

Ziyaretçiler tarafından sitenize yapılan hatalı girişlerin, hazırladığınız hata sayfasına yönlendirilmesi için Htaccess dosyasını kullanmalısınız. Aşağıdaki kodu hata sayfanızın var olan ismine göre düzenleyerek  Htaccess dosyanıza eklemelisiniz.

ErrorDocument 404/hatali-sayfa

Leave a Reply