7 Adımda SEO Uyumlu Makale Yazmanın Kuralları

SEO Uyumlu Makale Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Başlık kısmı, kullanıcının ilk dikkatini çeken nokta olacağından makalenizin can damarıdır. Başlığınız en az 3 kelimeden oluşmalıdır ve mümkünse 60 karakterden fazla olmamalıdır. Başlığınız anahtar kelimenizi içermeli ve hatta anahtar kelime ile başlamalıdır. Makale başlığınız içeriğinizle örtüşmelidir. Bu durum kullanıcıyı etkileyecektir.

2- Makalenize ait meta açıklamaları eklemelisiniz. Açıklama kısmında anahtar kelimeniz mutlaka yer almalı ve en fazla 160 karakter olmalıdır.

3- Anahtar kelimenizi düzenli bir biçimde içeriğinizde tekrar etmelisiniz. Makalenin ilk kısmında yoğunca bulunurken ortasında ve sonunda da anahtar kelimenize yer vermelisiniz. İlk ve son 100 kelime içerisinde mutlaka anahtar kelimenize yer veriniz. Anahtar kelimenizi kalın, italik ve altı çizili olarak içeriğinizde yer verin.

4- Yazınızın uzunluğu da önemli bir konudur. Bu kısımda Google’ın düşüncesi, yapılan kapsamlı araştırmalar sonucunda yararlı bir makalenin en az 300 kelime olabileceğini hesaplanmış ve ziyaretçi sitede 3 dakikadan az kalıyorsa “Ziyaretçi siteden faydalanamadı” düşüncesine kapılmaktadır. Yani içeriğiniz 300 ile 650 kelime arasında oluşturmanız yararlı olacaktır.  Burada şunu da öneriyorum. Kelime sayınızın %3 kadarını içeriğinizde anahtar kelime kullanımına ayırabilirsiniz.

5- Sitenizde özgün ve popüler olan konular hakkında makaleler oluşturun. İçeriğinizin olabildiğince kapsamlı olması önemlidir. Makalenizde kullanacağınız resimleri orijinal ölçüleriyle ve olabildiğince düşük dosya boyutları ile kullanın. Resimlerinizin anahtar kelimeniz ile ilişkili olması, alt açıklamasında anahtar kelimenize yer vermenizi sağlayacaktır.

6- Makalenizde kullanacağınız başlıklar için heading taglerini(konu başlıkları) kullanmalısınız. Anahtar kelime içerin başlıklarınızı h1, h2 ve h3 etiketleri ile kullanmalısınız. İçeriğinizin ana başlığını h1 etiketi ile başlamalı, alt başlıklarınızda ise h3 etiketi kullanmanız faydalı olacaktır. Örnek bir hiyerarşik yapı aşağıda oluşturulmuştur.

<h1> SEO Çalışması </h1>

<h3> Site İçi SEO Çalışması </h3>

<h4> H1 Etiketi Kullanımı </h4>

7- Makalenizin URL yapısında anahtar kelimenize yer vermelisiniz ve olabildiğince kök domaine yakın tasarlamalısınız. Örneğin mertvahitdemir.wordpress.com/kategori/seo-uyumlu-makale yerine mertvahitdemir.wordpress.com/seo-uyumlu-makale linkini kullanmak linkin kalite puanını artıracaktır.

Umarım…

Tekrar belirtmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Umarım ziyaretçinin faydalanabileceği bir içerikte makale yazıp daha sonra yukarıda belirttiğim maddelere uymaya gayret edersiniz. Çünkü bu maddeler içeriğinizin zenginleşmesini ve ziyaretçinin okurken sıkılmamasını sağlayacaktır.

Leave a Reply