Bazı SEO Terimleri-2

Seo terimlerinin fazla olması sebebiyle ikiye bölmek istedim. Bu terimler ileri de çk işimize yarayacaktır.
Broken Link: Kırık link olarak ta bilinen, çeşitli nedenlerle içeriğine veya sayfanın kendisine ulaşılamayan linklerdir. Broken link checker araması ile tespit edilebilir.
Meta Tag: arama motorlarına sitenizin ve içeriğinizin ne hakkında olduğu bilgisini veren ve her zaman html kodunun head kısmına yerleştirilen etiketlerdir. En bilineni description etiketidir.
Description Meta Tag: Web sayfanızın içeriği ile ilgili bir açıklama yaptığınızda ve arama sonuçlarında görülebilen bir meta tag’dir.
Keyword: Sitenizin içeriği hakkında ziyaretçilere kısa bilgi verirler. Aynı zamanda kullanıcıların Google gibi arama motorlarında yaptıkları aramalar için önemlidir.
Keyword Density: Anahtar kelime yoğunluğu anlamına gelir. Hedeflediğiniz anahtar kelimelerin toplam kelime adetine oranı %2 ile %5 arasında olmalıdır. Yani 100 kelimelik bir makalede 2,3,4 veya 5 kez geçmesi gibi.
Sandbox: Google’ın web sitelerine verdiği filtre cezasıdır. Eğer siteniz Sandbox’a girdiyse anahtar kelimelerinde aşırı derecede geriler hatta sıralamadan bile çıkarılabilirsiniz. Bu işlemeleri yapan Google zararlı çalışmaların seviyesine göre arama motorundan tamamen silme işlemi bile gerçekleştirebilir.
Filtre: Sandbox olayının tespitide kullanılan değerlendirme yöntemidir. Bir nevi Google cezasıdır.
Google Bot: Google’ın web tarama botudur. Yeni site ve içerikler fark edilerek arama motoruna eklerler.
Alt Tag: Görsel imajları tanımlamak için kullanılan etikettir. Title tag’ı ile kullanılması tavsiye edilir. Seo açısından anahtar kelimelerin alt tag’lerde bulunması önemlidir. Google sitenizi taradığında imajların ne ile alakalı olduğunu ve hangi aramalarda gösterilmesi gerektiğini alt tag’lardan tespit eder.
Robots.Txt:  Arama motoru yazılımlarına sitenizin hangi bölümlerini dizine ekleyebileceğini, hangi dizini taraması gerektiğini, hangi arama motoru yazılımının giriş izni olduğunu veya olmadığını söylemeye yarayan komut dosyasıdır.
Sitemap: Site Haritası, internet sitenizdeki tüm sayfaların xml formatında bir dosyada toplanarak arama motoru botlarına bildirir, böylece kullanıcılara ulaşmanız kolaylaşır.
Google Toolbar: Tarayıcılar üzerinde bulunan eklenti veya yazılım ile entegre edilen araç çubuğudur. Web sitesine dair bir çok işlevi bir arada sunması ve PageRank değerini göstermesi sebebiyle yaygın kullanıma sahiptir.
Cookie: Kullanıcının bazı bilgilerinin sitelerde tutmasıyla tekrar erişimin daha kolay yapılmasını sağlayan dosyalardır. Bu dosyalar genellikle şifrelerdir.
Html: Açılımı “Hiper Metin İşaretleme Dili” olan HTML çalıştırılması için herhangi bir derleyiciye ihtiyaç duymaz. İstediğiniz tüm metin editörlerini kullanarak HTML kodlarınızı yazabilirsiniz.
Css: Bir sitenin görsel tasarımının kodlar aracılığıyla yapıldığı kısımdır. Cascading Style Sheets mümkün olduğunca az sayıda kullanılırsa SEO açısından iyi olacaktır.
Js: Siteler arasında çeşitli işlevsel çalışmalar javascript aracılığıyla yapılır. Sitemizi anlık olarak güncellememizi sağlar. Yani hareketli işlemleri yapabiliriz.
Doorway Page: Arama motorlarında yüksek sıralama elde etmek için hazırlanmış olan, içerisinde bilgi olmayan, SEO optimizasyonunu barındırmayan ve yalnızca arama motorlarına gösterilen sayfalardır. Köprü sayfalar olarak tabir edilirler.
Crawler: Web sitelerini dolaşıp tarayarak analiz eden programlardır. Analizler sonucu Web sitelerini arama motoru dizinine kaydeder.
Content: Site içeriği anlamına gelir. Site içi ve site dışı yaptığınız bütün çalışmalar kullanıcıyı bu içeriğe yöneltmek için yapılır. 
Dynamic Content: İçeriğin değişken olduğunu belirtir. Dinamik içerikler dinamik kodlamalarla olur. PHP ve ASP örnek verilebilir. HTML ise static bir kodlamadır.
Duplicate Content: İçeriğin kopya olduğu anlamına gelir. Bu olay SEO açısından sitenin kalitesiz görünmesini sağlayacaktır.
Heading Tags: SEO açısından büyük önem arz etmekle beraber yazılarla birlikte kullanılan başlık etiketleridir. Anahtar kelimelerle birlikte uygun yapıda kullanılması durumunda etkili olacaktır.

Leave a Reply