Bazı SEO Terimleri

Aşağıda bazı SEO terimleri ve anlamlarından bahsettim. Bu terimleri unutmamak ve erişimin kolay olması açısından paylaşmak istedim.
seo_terimleri.png
Title: Türkçe karşılığı başlık olan Title, SEO başlangıcının en temel prensibidir ve genel kullanım alanı sayfa kaynaklarında içerisinde html kodlarının en üst satırı (html tag) içerisinde yer alır.
Title Tag: Web sitesinde bulunan spesifik bir sayfanın arama sonuçlarında çıkan ve aynı zamanda browser etiketlerinde görünen başlığını belirleyen elemandır.
On  Page Seo: site içinde yapılan ve aynı zamanda sayfa bazlı da olan seo çalışmalarıdır.
Off Page Seo: Site dışı seo çalışmalarıdır. Sosyal medya kullanımı olsun her türlü yapılan tanıtım çalışmalarıdır.
Pagerank: Google’ın web sayfanıza puanlama verdiği bir algoritmadır.
Black Hat Seo: Bir web sitesinin arama motorundaki konumunu illegal yöntemlerle yükseltme işlemidir.
White Hat Seo: Bir web sitesinin arama motorundaki yerini Google arama motorunun tasvip ettiği şekilde yapılarak yükseltme işlemidir.
Google Caffeine:  Google’ın bilinen son algoritmasıdır. Bu algoritmada göze çarpan en büyük yenilik Sosyal medya çalışmalarında öne çıkan sayfaların daha başarılı olduğudur.
Spam: Arama motorunu aldatmaya yönelik yapılan ve etik olmayan tüm işlemlerdir.  Fark edilmesi durumunda siteye filtre cezası uygulanarak sitenin arama sonuçlarında geriye düşmesi ve sitenin silinmesi işlemleri uygulanır.
Webmaster: internet siteleri ve web uygulamaları geliştiren, internet ekosisteminde kullanılacak ürün veya hizmetler üreten site sahip ve yöneticileridir.
Domain: Türkçe karşılığı alan adı anlamına gelen kelimelerin ya da rakamların tescil edildiği isimlerdir. Tescil süreleri ne kadar uzun olursa seo için o kadar etkili olacaktır.
Hosting: web sitenize ait tüm dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunmak için depolanan veri merkezleridir. Yani saklama ve yayınlama işlemleri yaparlar.
Link: kullanıcının başka bir web sayfasına ya da uygulamaya yönlenmesini sağlayan tıklanabilir metinlerdir.
Link Farm: İçerisinde birbirinden çok farklı konularda yüzlerce sayıda link bulunduran içerikler, linklerdir. Bu tarz sayfalardan link almak veya sayfalara link vermek yanlış SEO davranışıdır.
Inbound Links: Başka sitelerden kendi sitemize gelen linkler ve bağlantılardır. Backlink ile aynı anlamdadır. Seo için önemlidir.
Backlink: bir sitenin başka bir siteye vermiş olduğu, ana sayfasında veya herhangi bir sayfasında bannerinin veya text linkinin bulunması önemli olan bir link sistemidir.
Pay-Per Click: Arama motoru pazarlama yöntemlerinden biridir. Kullanıcı, internet reklamına tıkladığı zaman arama motoru sizden tıklama başına ücret alır.
Home Directory: Web sitenizin barındığı hostingin ana dizinidir. Hosting üzerinde ki bilgilere ulaşmak için kullanılan ana merkezi alandır.
Dofollow: Link yapısına dahil olan bir formattır. Dofollow kullanımı linklere nofollow kullanımını eklemekle mümkün olmaktadır. Nofollow kullanılmayan tüm link yapıları dofollow yapıda kabul edilir.
Nofollow: Linki alan kişinin Pagerank’ına hiçbir şekilde yararı olmaz anlamına geliyor. Google’de üst sıralara çıkmanıza engel değildir. WordPress siteler için dofollow linkiniz olmasa bile hedeflediğiniz yere mutlaka gelirsiniz.
Spider: Arama motorlarının, web sitelerinin her bir sayfasını tarayıp raporlaması için web sitelerine gönderdiği sanal mekanizmalardır. Arama motoru örümcekleri olarak bilinir.
Anlık Hit: O anda ölçümü yapılan sitede ki ziyaretçi sayısı anlık hiti verir.
Tekil ve Çoğul Hit: Tekil hit, bir kullanıcının birden fazla yaptığı ziyaret sayısı sayılmaz. Çoğul hit ise bu sayı ziyaretçi sayılarına dahil edilir.

Leave a Reply