Blockchain Teknolojisine Dair Her Şey-1

Blockchain kavramı, Bitcoin ile hayatımıza girmiş olup sık sık duyulmaya başlandı. Oldukça geniş bir alana sahip olan Blockchain yapısı hakkında genel anlamda sizleri bilgilendirmek istedim. Bu bağlamda çok fazla ayrıntıya girip kafanızı karıştırmadan yazımızı ele almaya başlayalım.
Bir blok zinciri, hesap defteri girdisini ya da bir hesap hareketi kaydını temsil eden veri yapısıdır. Adından da anlaşılacağı gibi zincirleme bir model halinde oluşturulan, kullanıcılar tarafından takip edilen ama kırılamayan bir teknolojidir. Böylece hem hesap defterinin kendisi hem de içindeki hesap hareketlerinin güvenilir olduğu varsayılır. Hızlı ve güvenliğe önem vermesiyle ön plana çıkan Blockchain sistemi, para akışını birden çok kaynaktan aynı anda onaylanabilir olması prensibiyle çalışmaktadır.
Block-chain-GettyImages-953499010 copy.png
İnternette okuduğum makaledeki günlük hayattan verilen bir örneği sizinle paylaşmak istiyorum. Blockchain’in verileri tutma mantığı aslında bizim bakkalların veresiye defterleri ile biraz benzerlik gösteriyor. Eskiden bakkaldan bir şey almaya giderken evin veresiye defterini de yanımıza alarak giderdik. Bakkaldan alışveriş yapıldığında hem bakkal kendi veresiye defterine yazar hem de biz evin veresiye defterine yazardık. Burada amaç bakkalın bizden habersiz veresiye defterinde değişiklik yapmasını önlemekti. İşte Blockchain’de ki dağıtık veri ifadesi de bu mantığa çok benziyor. Bu işlemlerin kayıtlı olduğu zincirin ağ üzerinde herkes tarafından kontrol edilmesi, aynı bilgilerin kullanıcılarda bulunmasıyla diğer kullanıcıların onayı olmadan veri eklenmesi ihtimalini ortadan kaldırıyor.
Bir sonraki makalemde kaldığımız yerden devam edeceğiz. 🙂

Leave a Reply