Blockchain Teknolojisine Dair Her Şey-3

Blok zincirinin sağladığı kolaylıklardan bahsetmek istiyorum.  Bir aracıya veya sisteme ihtiyaç duyulmaksızın hem yapacağınız işlemler hızlanıyor hem de maliyetler düşüyor. Yapılacak olan işlemlerin pek çok kullanıcı tarafından farklı noktalardan kontrol edilmesi demek sahtekarlık veya güvensizlik kavramlarını ortadan kaldırıyor. Blok zincirleri, bir varlığın hangi kaynaktan çıkıp hangi kişilerin işleminden geçip nereye ulaştığını bile takip edebileceğiniz bir yapıya sahip. Burada önemli bilgi olarak kullanıcı işlemi diğer kullanıcılara onaylatması için son 2 işlemi onaylamalı ve diğer kullanıcılardan %51 çoğunluğu sağlamalıdır.
Blockchain yapısının türlerini belirleyen kısım Blockchain ağının Açık (Public) veya Özel (Private) olmasıdır. Fakat bu ağda ikinci bir katman olarak ağ içinde mutabakat sistemine dahil olmak için izin istenmesi gerekmektedir. Bu bağlamda; açık(public) blockchain ağına herkes katılabilir. Fakat bu ağda mutabakat sistemine dahil olmak herkese açık veya izin gerektiren bir yapıda olabilir. Özel(private) Blockchain ağlarında ise sadece izin verilen kullanıcılar ağa katılabilir. Mutabakat sisteminde ağa katılması için herkese açık veya ikinci kez izin gerektiren bir yapıda olabilir.
blok.jpg
Artık Blockchain ağının ne olduğunu (temelde bir veri saklama sistemi), dağıtık yapısını (dağıtık kayıt defteri), veriyi nasıl koruduğunu (şifreleme, kriptografi), Blockchain ağı üzerindeki işlemler için neden mutabakat gerektiğini, Blockchain ağına erişimin (açık, özel) ve mutabakata dahil olma (izin gerektirmeyen ve izinli) şeklinde türlerini öğrenmiş bulunuyoruz. O halde sizlere BlockChain alt yapısını kullanan sistem olan Bitcoin ve altcoinlerden bahsetmek isterim.
Blockchain teknolojisinin tanınırlığı kripto para birimi olan Bitcoin ile beraber önemli ölçüde artmıştır. Kripto para pazarının en büyük para birimini Bitcoin oluşturmakta ve kısaltması BTC ile ifade edilmektedir. Herhangi bir yazılı düzenlemesi ve merkezi bir kontrol birimi olmayan ancak Blockchain altyapısının ortak kabul olarak görüldüğü ve mutabakat unsuru üzerine kurulu, elbette gerçek kimliği hâlâ gizliliğini koruyan Satoshi Nakamoto’nun geliştirdiği bir sistemdir. Hayatımıza girdiği günden itibaren piyasa değeri açısından önemli yeri olan Bitcoin son yıllarda oldukça fenomen hale gelmiştir.
Kripto paraların en güçlüsü konumunda olan Bitcoin kullanıcı arzı 21 milyon ile sınırlandırılmıştır. Yani sınırsız sayıda Bitcoin çıkarabilmek gibi bir şey de mümkün değildir. Bitcoin’i farklı kılan en büyük özellik bir merkeze ihtiyaç duymadan doğrudan alıcı ile satıcı arasında dijital alanda el değiştirmesidir.  Bitcoin’i anlamak Blockchain’den geçer.

Untitled-1.jpg

Tablo1

 

Leave a Reply