Blockchain Teknolojisine Dair Her Şey-4

Bu yazı hazırlandığı tarihte CoinMarketCap verilerine göre 2073 farklı kripto para birimi bulunmaktadır. Bu sayının her geçen gün arttığı da gözle görülür bir gerçektir. 2018 Aralık ayı itibari itibarıyla en güçlü on kripto para biriminin durumu Tablo 1’de gösterilmiştir. Bitcoin’in piyasaya arz edilmesi ve artan talep sonrasında sayıları binleri bulan çeşitli sanal para birimleri mevcuttur.
hyperledge
Blockchain uygulama platformlarından biri olan HyperLedger’dan bahsedelim. Hyperledger Aralık 2015’te sektörler arası blok zinciri teknolojilerini ilerletmek amacıyla kurulmuş olan, Linux Vakfı tarafından başlatılan açık kaynak kodlu bir işbirliği girişimidir. Inter tarafından desteklenen HyperLedger teknolojisinin kendi içerisinde çeşitli sistem ve araçları barındırırken alt projelerin hayata geçmesine zemin sağlamaktadır.
Temelleri 1990’lı yıllara dayanan Blockchain teknolojisinin değeri Bitcoin ile ortaya çıkana kadar kullanıcılar tarafından anlaşılamamıştır. Bu kavram öncelikli olarak finansal teknoloji alanlarında kullanıldığı düşünülse de durum aslında bu düşünceden oldukça farklıdır. Şunu bilmenizi isterim. Artık bilmeliyiz ki pek çok farklı uygulama alanlarınıza Blockchain teknolojisini dahil ederek çalışmanız sizin yararınıza olacaktır.
Blockchain teknolojisinin kullanılabileceği uygulama alanları hakkında yapılabilecek olan, ilginizi çekecek birkaç bilgi paylaşmak istiyorum. Blockchain ve akıllı sözleşme tabanlı bir altyapı ile merkezi olmayan, kullanıcı onaylı,ihtiyaçlara göre farklı davranışlar sergileyebilen, bu davranışları akıllı kontrol akışları doğrultusundan otomatik olarak gerçekleştiren bir yeni nesil dijital kimlik oluşturulabilir.
Gerekli bilgilerin doğru bir şekilde iletimi, yatırımcıların kolay bir şekilde oy kullanmasını sağlama, bu sürecin şeffaflığını sağlama gibi sorunları çözmek amacıyla Blockchain teknolojisi ile vekaleten oy kullanma sistemi yapılabilir. Bu sistemde uzakta bulunan yatırımcıların yıllık yapılan hissedar toplantılarda tartışılan konular üzerinde katılım sağlayamasalar bile vekaleten oy kullanma sistemi sayesinde oy kullanabileceklerdir.
Günümüzde e-devlet sisteminde bulunan kayıtların dijital ortama aktarılmasıyla erişim sağlayabildiğimiz tapu kayıt bilgileri, bu kayıtlar üzerinde sahtecilik ve onay dışı değişiklik yapılması oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durumu Blockchain tabanlı bir çözüm ile kayıtların dijital parmak izleri Blockchain sistemi üzerinde tutularak bu sistemin önüne geçilebilir. Bu durumda tapu kayıt sistemleri Blockchain üzerinde tutularak geliştirilmiş bir uygulama yapılabilir. Yukarıda Blockchain teknolojisi uygulama alanlarına birkaç örnek verdim. Bu alanları oldukça genişletebilir ve Blockchain teknolojisinden faydalanabilirsiniz.
Kökleri 1990’lı yıllara kadar uzanan Blockchain teknolojisinin değeri Bitcoin ortaya çıkana kadar pek anlaşılamadı. Bitcoin uygulamasının bir kripto-para çözümü olmasından dolayı Blockchain kavramı öncelikli olarak finansal teknolojiler alanında yorumlanıp değerlendirilmiş olsa da durum bundan biraz farklıdır. Artık kesin olarak biliyoruz ki Blockchain yoğun olarak finansal çözümler için kullanılabilir ancak bunun ötesinde pek çok farklı uygulama alanına sahiptir.
Bitcoin.jpg
Bir sonraki makalemde site içi seo çalışmaları alanına giriş yapacağız. Takipte kalmanız dileğiyle.  🙂

Leave a Reply