Canonical URL(Kanonik URL)

Kanonik URL, sayfalara ait url yapılarının belirli bir düzende normalleştirilmesi ve tek düzene getirilmesini sağlayan kod yapısıdır. Aynı içeriğe sahip farklı URL yapıları normalleştirilmediği zaman arama motoru botları tarafından kopya içerik olarak algılanabilmektedir. Yani aynı içeriğe sahip farklı URL’lerin aslını tek bir referansta göstererek kanonik URL kodlaması yapılmaktadır.
canonical-etiketi.jpg
Aynı içeriğe sahip sayfaların farklı link yapıları ile sunulması, SEO çalışmaları açısından sayfanın kalitesini düşüren bir unsurdur. Bu yüzden farklı link yapıları kullanılsa bile asıl kaynakta tek bir link olarak belirtilmelidir. Aşağıda aynı içeriği sahip farklı link yapıları verilmiştir.
www.mertvahitdemir.com
Mertvahitdemir.com
www.mertvahitdemir.com/anasayfa
www.mertvahitdemir.com/anasayfa.html
www.mertvahitdemir.com/kategori/test
www.mertvahitdemir.com/blog/test
Yukarıdaki örneklerde ilk 4 URL anasayfa linklerini göstermektedir. Son iki örnekte ise aynı içeriğe sahip farklı linkler bulunmaktadır. Bu linklerden de erişim devam ederek referans gösterme yoluyla kaynak koduna eklenecek bir link ile normalleştirme işlemi yapılabilir. Bu işlemler ile kopya içerik sorununun önüne geçmiş oluyoruz.
Örneğin ilk 4 link için aşağıdaki kanonik URL referans gösterilmelidir.
<link rel=”canonical” href=https://mertvahitdemir.com/” />
Son 2 örnekler için ise aşağıdaki kononik URL kodu kullanılabilir.
<link rel=”canonical” href=https://mertvahitdemir.com/kategori/test” />

Leave a Reply