Doğallık Sadelik ve Çeşitlik Kavramları

Doğallık

Google bu kavrama oldukça önem verirken yükselmek istiyorsanız doğal bir kitle oluşturmalısınız. Doğallık siteniz SEO çalışmaları açısından çok önemli bir anahtar kelimedir.
Kullanıcıların siteyi faydalı bularak çeşitli  paylaşımlarda bulunması doğallık açısından önemlidir. Çünkü bu işlemler site sahibi tarafından yapılan bir paylaşım değildir. Direkt kullanıcı odaklı, kullanıcıya hizmet eden, fayda sağlayan site olgusu verecektir.  Tek elden yürütülen çalışmalarda doğal görünmemesinin sebebi ise çeşitlilikten kaynaklanmaktadır.
dogallik-sadelik

Çeşitlilik

Sitenin doğal ve kalıcı yükselmesi için çeşitlilik kavramı çok önemlidir. Yapılan çalışmalarda çeşitlilik ne kadar fazla olursa sitenin doğallığı o kadar fazla olur. Burada sadece link almak SEO açısından bir anlam ifade etmemeye başlamaktadır. Bu yüzden SEO çalışmalarının fazla olması çeşitliliği arttırmakla birlikte doğallığı da arttıracaktır.

Sadelik

Sadelik kavramını Google fazlasıyla benimsemiş durumdadır. Bunu Google’ın bulunduğu hemen hemen her platformda görmek mümkün.  Bir nevi sadelik kavramını Google tarafından açıklık, kullanıcıya sağlanan kullanım kolaylığı olarak tanımlanabilir.
Sadelik web siteleri için de önemlidir. Site yöneticiler web sitesi tasarlarken kullanıcının bazı grafik, metin gibi şeylere dikkat etmesini sağlamak isterler. Aslında bu durum kullanıcı tarafından olumsuz karşılanmaktadır. Kullanıcı odaklı sade, göz yormayan, renk cümbüşü olmayan bir web sitesi tasarımında ise kullanıcı memnuniyeti artmakla birlikte Google botları olumlu düşünceye kapılır. Bu durum SEO açısından oldukça önemlidir ve SEO çalışmalarından da sadelik kavramına dikkat edilmelidir.
Bir sonraki yazımda ise farklılık kavramı ve dikkat edilecek hususlar hakkında bilgi vereceğim. Bir sonra ki makalem de görüşmek üzere 🙂

Leave a Reply