Google Ads Nedir ve Ne Tür Strateji İzlenmelidir?

Reklam Nedir?
Reklam; firmaların veya bireylerin ürettikleri, sattıkları veya tanıtımını yaptıkları bir ürünü daha geniş kitlelere duyurmak, satış rakamlarını arttırmak ve markalaşma yolunda ilerlemek amacıyla yapılan her çeşit etkinliğe verilen addır. Reklam vererek markanızın tanınırlığını arttırabilir, insanların zihninde yer bırakabilir ve satış-kar oranlarını yükseltebilirsiniz.
Google Ads Nedir?
Google Ads, Google’ın ücretli reklam aracıdır. Günümüzde müşteri kitlesine dijital ortamda ulaşmanın en önemli yolu Google Ads ile verilen reklamlardan geçmektedir. Google üzerinden arama bazlı açılan sayfalara anahtar kelimeniz aracılığıyla reklam yerleştirebilir, ürününüz ile ilgili yayın yapan veya paylaşım yapan web sayfalarında Banner veya Link olarak reklam verebilirsiniz. Tıklama başına ödeme, video, resim, HTML5 ve metin reklamlarına da olanak sağlamasın en önemli özelliklerindendir. Doğru yer, zaman ve hedef kitlelere hazırlanan Google Ads reklam kampanyaları ile hızla markanızı büyütebilir ve karlılığınızı artırabilirsiniz.
google_adwords_uzmani.png
Google Ads Nasıl Kullanılmalıdır?
Google Ads sistemini kullanabilmek için, sadece bir Gmail hesabı ve ödeme bilgileri sayesinde yeni bir kullanıcı adı oluşturup, hedef kitlenizi, hangi kelimeler aracılığıyla sizin aramada çıkmanız gerektiğini ya da bilgisayardan mı mobilden mi görünmek istediğinize kadar birçok kriterleri belirlemeniz sonucunda çeşitli kampanyalar oluşturabilirsiniz. Google yeni başlayan kullanıcılara bir kereye mahsus 25 TL harcamaya 100 TL kupon vermektedir.
Google Ads’te Ne Tür Strateji İzlenmelidir?
Google Ads sistemi kullanıcılara, reklam kategorisinde bulunan firmalara ve verilen reklam sayısına göre ortalama bir fiyatlandırma aralığı çıkartmaktadır. Bazı kelimelerde daha düşük tıklama başına maliyet çıkarken, firmalar tarafından rekabeti bol olan sektörlerde tıklama başına ödenecek olan ücret yüksek çıkabilmektedir.
Bu durumda aşağıdaki bazı stratejileri incelemenizi tavsiye ederim.
Eğer satacağınız bir ürünse ve fiyatıda diğerlerine göre piyasanın aşağısındaysa kesinlikle Google Ads’e reklam fiyat bilgisi sunmalısınız.
Amacımız satış yapmak değil, sadece ziyaretçileri çekmek ise konu hakkında anahtar kelimelerinizi kullanın.
Amacınız nokta atış yapmak veya direkt satış yapmak ise anahtar kelimelerinizi özelleştirin ve özgün anahtar kelimeler belirleyin.
Reklam bütçenizi iyi belirleyin. Bu bütçeyi 1 aylık periyotlara yayın ve bu süre zarfında reklamınıza kullanıcılar erişebilsinler.
Tıklama başına yüksek ücret vermek sizi iyi yapmaz. Üst sırada kalın ama az ödeme yapmaya gayret edin.
Reklamını yapacağınız sektörde rekabet oldukça fazla ve yüksek ücretler yatıracak ise Google Partners iş ortağından destek almanızı öneririm. Bir nevi bu işi bilen danışmanlar ile çalışacaksınız.
Google Ads Kalite Puanı
Kalite puanı; reklamlar, anahtar kelimeler ve açılış sayfalarınızın kalitesine ilişkin bir tahmindir. Yüksek kaliteli reklamlar, maliyetlerin düşmesini ve daha iyi reklam konumları elde edilmesini sağlayabilir. Kalite Puanı AdWords reklamlarınızda başarıyı yakalamak için dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biridir. AdWords reklamları kalite puanı ve tıklama başı maliyet teklifine göre sıralanır. Aslında tıklama başına vereceğiniz miktarda kalite puanınızın da etkisi vardır.
adwords-kalite-puan-faktorler.png

Leave a Reply