Google Analytics (Google Servisleri)

Google’ın kendi içerisinde algoritması vardır. Bu algoritma çeşitli kriterlerden oluşmaktadır. En iyi şekilde bu kriterleri sağlayan siteler, değerlendirmeyle en kaliteli sonucu Google kullanıcıya sunmayı hedefler. Büyük ölçüde bunu başaran Google, internetin en iyi arama motoru olmayı da başarmıştır. Yani bir nebze bu algoritmayı çözebilen sitelere üst sıralara çıkacaklardır. Şimdi sizlere Google’ın bizlere sunduğu yan servislerinden bahsedeceğim.

Google Analytics

Google Analytics, kullanıcılara sunulmuş gelişmiş yapıda istatistik sitesidir. Bu site sayesinde internet sitemize giren kullanıcılarımızı görüp, ona göre hareket edebiliyoruz. Ücretsiz olan Google Analytics de sitemizin hangi sıklıkla ziyaret edildiğini, hangi ülkeden kaç ziyaretçi aldığını, sitede ortalama olarak geçirdikleri süre, kullanıcılar hangi linkler üzerinden sitenize geliyor, sitenizde hangi sayfanızın daha çok tıklama aldığını, günlük veya istediğiniz tarihlerdeki ziyaretçi sayılarını, kullanıcı sitenize mobilden mi yoksa masaüstünden  mi giriş yaptığı gibi bilgilere erişebileceksiniz.

Siteme Google Analytics’i Nasıl Eklerim?

Google Analytics servisini sitenize eklemeniz oldukça basittir. Her site için farklı bir izleme kodu üreten Google Analytics, sitesinde sizin siteniz için de bir kod barındırmaktadır. Bu kod html yapısındadır. Html yapısının içerisindeki header yada footer kısmına eklediğiniz taktirde Google Analytics size doğrulama yapacaktır. WordPress sitelerde üst bölümü( header) kısmından <head> </head> etiketleri arasına kodu eklemelisiniz. Doğrulama sonrasında servis sitenize gelen ziyaretçileri saymaya başlayarak, size rapor haline getirecektir.
analystics

Google Ads ile Birlikte Nasıl Kullanırım?

Google Ads ile Google Analytics birlikte kullanarak etkili bir reklam-istatistik çalışması yapabilirsiniz.  Google Ads ile paranızla reklam verdiğinizde bu reklam üzerinden kaç kişi sitenize gelmiş, sitenizde bulunan kaç sayfayı incelemiş, hangi ürünü satın almış gibi özellikleri de Google Analytics yardımıyla inceleyerek reklamınızın verimliliğini ölçebilirsiniz. Yani Google Analytics hesabınızla bunun gibi birçok özelliği kullanabilir, verdiğiniz reklamın takibini yapabilirsiniz.

Google Benim İşletmem

Google Benim İşletmem; işletmelerin Arama ve Haritalar da dahil olmak üzere Google’daki çevrimiçi varlıklarını yönetmelerini sağlayan ücretsiz bir araçtır. İşletme bilgilerinizi doğrulayarak ve düzenleyerek hem müşterilerin sizi bulmasını sağlayabilir, hem de onlara işletmenizin hikayesini anlatabilirsiniz.
Google Benim İşletmem hesabınızda, firmanızın adı, adresi, web sitesi ve telefon numaranızı kaydettikten sonra açılış kapanış saatleri, ürünleriniz hakkında bilgiler, firmanıza ait görselleri paylaşabilir, videolar yayınlayabilirsiniz. Web siteniz olsun veya olmasın bu işlemi yapabilirsiniz.  Böylece firmanız Google aramalarında çıkmaya başlıyor.  Bu bilgiler girilirken doğru ve eksiksiz giriş yapmanız gerekir. Çünkü bu bilgiler ziyaretçiler ile de paylaşılacak ve ziyaretçi ile iletişim kurarken sorunla karşılaşmamanız için önemlidir.
Bir sonraki makalemde Google Servislerini anlatmaya devam edeceğim.

Leave a Reply