Google Araçları

Mobil Uyumluluk Testi Aracı

Pek çok ülkede artık akıllı telefon trafiği masaüstü trafiğini geçmiştir. Buna en basit kendinizden örnek verebiliriz.  Elimizden hiç telefon düşmediğinden bir web sitesine bile telefonumuzda bulunan tarayıcılar aracılığıyla giriyoruz. Web siteniz mobil uyumlu değil ise en kısa sürede yapmalısınız. Search Console’un Mobil Uyumluluk Testi Aracı ile sitenizde bulunan bir sayfanın mobil uyumlu olup olmadığını kolayca test edebilirsiniz.

Google Zengin Sonuçlar Testi Nedir?

Google Zengin Sonuçlar testi ile sitenizin verilerini çok daha kolay analiz edebileceksiniz. Bu testte, site üzerindeki veriler ile birlikte zengin sonuçları göstermeyi hedefleyen bir araçtır. Sitedeki JSON-LD(önerilen), Microdata ya da RDF veri kaynakları üzerinden test sonuçları gösterilir. Ayrıca Zengin Sonuçlar ile verileri yayımlamadan da düzenleme imkanına sahibiz.
köfte.jpg
Yukarıda Google da yapılan bir arama üzerinden elde edilmiş zengin sonuç örneği bulunmaktadır. Yeni araçların duyurulması ile birlikte Google’ın SEO konusunda yeni adımlar ve farklı algoritmalar üzerinde çalışacağını tahmin etmek zor olmasa gerek. Bu adımlar sayesinde internet daha kolay, hızlı, basit ve kullanılabilir bir ortam olmaya devam edecek.
Google Zengin sonuçlar testi : https://search.google.com/test/rich-results?hl=tr

Test My Site

Kullanıcılar Web sitelerinde arama yaparken hız oranlarına çok dikkat ederler. Video sitelerinde hızlı video izlemek, ürün satın alma aşamasında filtre sonuçlarını hızlı bir şekilde elde etmek ve tıkladıklarında hemen bir sonuç görüntülemek istiyorlar. Bu yüzden web sitenizin kusursuz bir hıza sahip olması gerekmektedir. Test My Site tam burada devreye giriyor. Sitenizin mobil hızına yönelik analizler oluşturuyor ve size öneriler sunuyor. Sizin sitenizi test etmekle birlikte aynı kategoride bulunan diğer sitelerde karşılaştırıyor ve sitenizin açılma süresine yönelik öneriler sunuyor.
Test My Site aracı için : https://testmysite.withgoogle.com/intl/tr-tr

Page Speed Insight

Mobil ve masaüstü cihazlar için bir sayfanın gerçek performansıyla ilgili raporlar yayınlar ve bu sayfanın nasıl geliştirilebileceğine dair öneriler sunmaktadır.

Optimizasyon Puanı

Page Speed Insight, bir sayfanın genel performans en iyi uygulamalarını ne kadar iyi izlediğini değerlendirir ve performans aralığını tahmin edip 0-100 arasında bir puan hesaplar. Bir sayfanın performansını iki alanda iyileştirip iyileştiremeyeceğini değerlendirir. Buradaki puanlara göre 85 üstü iyi 65-80 arası orta ve 0-60 arası ise kötü olarak değerlendirilir.
Page Speed Insight aracı için: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr

Leave a Reply