Google Canonical Url’i Nasıl Belirliyor, Kanonik Url’ler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kanonik Url Nedir?

Aynı içeriği barındıran sayfalarda birden fazla url üzerinden giriş yapılmasıyla birlikte web site sahiplerinin korkulu rüyası olan “duplicate content” yani kopya içeriği düşmesini sağlamaktadır. Aslında arama motorlarının birden fazla sayfasında aynı veya birbirine çok yakın içeriğe sahip olmasıdır. Bu durumda devreye Canonical Url’ler girmektedir. Kanonik Url nedir kısmında daha fazla değinmeden Google’ın Kanonik Url’leri nasıl belirlediğine göz atalım. Bu arada daha önce yazmış olduğum Canonica Url başlıklı yazıma buradan erişebilirsiniz.

Dün itibariyle yapılan açıklamada Google’ın bizim belirlediğimiz Url’i benimsemeyebileceğini de öğrenmiş olduk. Aşağıdaki paylaşımı biraz daha açarsak Google’ın (arama motorlarının ) çeşitli nedenlerle farklı bir sayfayı Canonical Url olarak seçebileceği belirtilmiştir.

Web sitelerinde aynı içeriğe erişmek için birden fazla farklı Url’lere sahip olabiliyorlar. Bu durum oldukça yaygın olmakla birlikte sayfaların www olan ve www olmayan link yapılarının en sık rastlanılan hatalardan olduğu aşikardır. Bir başka örnek verecek olursam ana sayfamızın /index.html veya /Index.html gibi URL’lerdeki küçük ve büyük harflerin aynı sayfalara yönlenmesidir. Arama motorlarının olması gereken Url’leri alternatif link yapılarının olmamasıdır. Bu aşamada kanonik url kullanılması alternatif link yapılarının önüne geçmenizi sağlayacak ve Google’a hangi linki referans aldığını belirtmiş olacaksınız.

John Mueller(Google’da Kıdemli Web Yöneticileri Eğilimler Analisti) tarafından yazılan makalede Google’ın Canonical Url’leri nasıl seçtiğine dair açıklamalarına bakacak olursak Google’a bazı hatırlatmalar yapmanız gerekiyor.

Bazı tekniklerle Google’a hangi sayfayı referans alması gerektiğini belirtebiliriz ancak çeşitli nedenlerle Canonical Url tercihimizi Google farklı bir sayfayı seçerek görmezden gelebilir. Peki Google gözünden Canonical Url seçiminde dikkat edilen kriterlere bakalım. Google, arama sonuçları için iki genel kurala dayanan Canonical Url’leri seçer. Bunlar:

  • Sitenin Google tarafında kullanılmasını istediği Url hangisidir?
  • Url sürümlerinde ziyaretçi için hangisi en yararlıdır? (Http/Https)

Hangi Canonical URL’i Tercih Ettiğinizi Google’a Nasıl Anlatabilirsiniz

Site sahipleri Google’a hangi Url’i tercih ettiklerini belirten bazı çalışmalarla sinyaller vererek Canonical Url seçimini kolaylaştırabilirsiniz. Bu sinyaller ne kadar tutarlı ve anlamlı olursa işiniz o kadar kolaylaşacaktır. Bu çalışmalara göz atacak olursak:

  • Yönlendirmeler
  • Tercih edilen Url formatıyla aynı doğrultuda oluşturulmuş dahili bağlantılar
  • Site haritasında tercih edilen Url’ler
  • Sitenin tamamında kullanılan bağlantıların aynı kural doğrultusundan olması

Bu aşamada daha fazla bilgi almak için linke tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz

Canonical Etiketi Doğru Bir Biçimde Nasıl Uygulanır? Canonical Url Nasıl Kullanılır?

İndekse açık olan tüm sayfaların kendi URL’lerini canonical etiketiyle göstermesi gerekmektedir. İndekslenebilir tüm sayfaların kendilerini işaret eden canonical etiketlerini barındıran şekilde olması en doğru yapıyı oluşturur. Sitenin açılış sayfasını baz alacak olursak mertvahitdemir.com örneğini düşünürseniz kullanmanız gereken etiket şu şekildedir:

<link rel=”canonical” href=”https://www.mertvahitdemir.com/“/>

Sayfamın Canonical Etiketinin Kontrolünü Nasıl Sağlarım?

Bu aşamada işimizi kolaylaştıracak araçlar bulunmaktadır. Google Chrome eklentisi olan seo meta in 1 click sizin işinize yarayacaktır. Bu eklentiyi kurduktan sonra sağ üst kısımda eklenti çubuğunu göreceksiniz. Web sitenize giriniz.

Sağ üst kısımda bulunan eklentiye tıklayarak sayfanıza ait başlık, açıklama, anahtar kelime, canonical gibi bilgilerinize erişebilirsiniz. Eğer canonical etiketi yoksa HTML kısmına mertvahitdemir.com örneğindeki gibi ilgili kodu eklemelisiniz.

Kaynak:

Leave a Reply