Google Filtreleri ve Nedenleri

Sitenize Google tarafından ceza verildiğinde arama motorundaki sitenizin görünürlüğü düşecek ve kullanıcıların sitenize erişimi zor bir hale gelecektir. Google Search Console Manuel kısmından sitenizin Google tarafından ceza verilip verilmediğini anlayabilirsiniz. Şimdi ceza türlerini ele alalım.

Google Bomb

Google Bomb, Google’ın bir ceza türüdür. Sandbox’a benzer fakat sıralama konusunda sandbox kadar acımasız değildir. Google’un hoşuna gitmeyecek hareketlerden birini yaptıysanız size uyarı olarak Google Bomb cezası gönderir. Bu cezanın sebepleri gerilediğiniz kelimelerde bir anda çok fazla link almak veya site içerisinde bu kelimeleri bir çok kez kullanmanızdan kaynaklanır.
google_bomb

Google Bomb Cezasından Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyız?

Web sitenizde link verdiğiniz anahtar kelimeleri öncelikle kaldırarak işe başlayabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizle ilgili dışarıya verdiğiniz kalitesiz linkleri azaltmalısınız. Sürekli tekrar eden anahtar kelimelerinizi azaltın. Yazılarınızda bulunan etiketleri mümkün olduğunca azaltamaya çalışın ve aynı etiketleri kullanmayın. Sitenizde paylaştığınız gönderilerin sürelerini eş tutmaya özen gösterin. Yani iki günde özgün içerikli bir iki makale eklemeye özen gösterin.  Siteniz düzeltmeye çalıştığınızın Google tarafından fark edilmesi için sayfanıza ziyaretçi çekmeye çalışın. Bunu sosyal medya sayfalarında paylaşımlarda bulunarak gerçekleştirebilirsiniz.  Bu bilgiler ışığında hareket ederseniz siteniz Google Bomb cezası almayacaktır ve sıralamadaki yerinizi rahatlıkla koruyabilirsiniz.

Manuel Spam Cezası

Manuel spam cezası yeni bir filtreleme çeşididir. Manuel spam, filtre ya da ban olarak adlandırılabilecek bu durumun temelinde Google anti SEO’yu ve spam içeriği engellemeyi hedeflemektedir.

Manuel Spam Cezası Alma Sebepleri Nelerdir?

Yanlış ve Bilinçsiz Backlink Kullanımı
Doğal Olmayan Link Kullanımı
Kalitesiz sitelerden gelen bağlantılar
Kullanıcı Kaynaklı Spam İçerikler
Zayıf İçerik ve Kopya İçerik Kaynaklı Spam Cezası
Manuel Spam Cezaları İçin Yeniden Değerlendirme İstekleri
Anti-Seo işlemleri
Site içi reklam bağlantılarının olması
ManuelSpam

Manuel Spam Cezası Aldığımı Nasıl Anlarım?

Sitenizin anahtar kelimelerinde ani, gözle görülebilecek düzeyde gerilemelerin yaşanması. Sitede düzenli bir şekilde gerilemenin olması. Search Console- Arama Trafiği- Manuel İşlemler kısmında alınan cezanın belirtilmesi.

Manuel Spam Cezasından Nasıl Çıkarım?

Manuel spam kaldırmak için spam türünün tespiti ve sorunun giderilmesi gerekir. Eğer sitenizde doğal olmayan bağlantılar verdiyseniz bunları silebilirsiniz. Yada sitenize doğal olmayan bağlantı vermişler ise o zamanda  Google Disavow links aracı ile bağlantıları reddedebilirsiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra Google’a yeniden değerlendirme isteği göndererek Google’a sitenizin tekrar incelenmesi talebinde bulunabilirsiniz

Tam Spam Cezası

Tam spam cezası Google’ın en ağır filtre cezasıdır. Bu cezayı alan site Google gözünde “internet dünyasında var olması istenmeyen derecede kötü bilgi taşıyan, tamamen spamlı içerik barındıran bir site” algısı yaratır. Bu tür siteler Google’dan tamamen kaldırılır ve hiçbir indeksli verisi bulunmaz.
Çeşitli sitelerin içeriklerini alan ve direkt paylaşan siteler için bu ceza uygulanmaktadır. Aslında bir nevi emek hırsızlığı yapan varolan içerikleri kopyalayan sitelere karşı atılmış önemli bir adımdır.
Sitenizde aşırı derecede spam içerik barındırıyor, siteniz bolca kopya içerik barındırıyor ve reklamlarla dolu web siteye sahipseniz tam spam cezasına neden girdiğiniz anlaşılmaktadır.

Tam Spam Cezası Nasıl Anlaşılır?

Sitenizin arama motoru sonuçlarında çıkmaması, sitenin tüm bilgilerine erişilememesi veya kaybolması ve tüm indekslerin silinmesi durumlarında siteniz tam spam cezası almış demektir.

Tam Spam Cezasından Nasıl Çıkılır?

Sitenizde varolan kopya içeriklerin tamamını özgün hale getirin veya silin. Site içerisindeki bağlantı sayılarını azaltmalısınız. Reklamları ve alınan kalitesiz bağlantıları siteden kaldırma işlemlerini uygulayın. Bu işlemlerden sonra Google yeniden değerlendirme isteği göndermeniz sitenizin incelenip kriterler sağlandıysa sitenizin görünürlüğü sağlanacaktır.

Leave a Reply