Google Sitenizi Nasıl İndeksler?

Yeni Sitelerde İndeksleme İşlemi

Google tarafından sitenizin ilk kez indekslenmesi sitenizi tanıması anlamına gelir. Sitenizi Google botlarına ne kadar erken fark ettirseniz sitenizin kullanıcılara ulaşması o kadar kolay olacaktır. Yani burada Google’ın botlarını beklemek yerine kendimiz bu olaya müdahale ederek Google botlarının erişmesini sağlayabiliriz.
Arama motorunun ilk defa ve sonrasında sitenin durumunu ölçmesi açısından ilk SEO çok önemlidir. Google botları tarafından siteniz ziyaret edildiğinde site içi SEO’nun düzgün bir şekilde kullanıldığını ölçmesiyle sitenizin Google listelerine daha önde sıralarla kullanıcılara ulaşmasını sağlar. Tabii bu durum o sitede kullanılan anahtar kelimelerin diğer anahtar kelimelere kıyasla ne kadar kullanıldığına göre değişiklik gösterebilir. Siteniz ilk indekslemede 40- 50. sayfalardan Google listelerine girmek yerine 10-12. sayfalardan listeye girecektir. Bu durum site dışı SEO için geçerli değildir. Çünkü Google’ın indekslemede çokça backlink alımını tavsiye etmiyor. Google ilk indekslemede backlink olayını doğal karşılamayacak ve sitenin filtreleme cezası almasına sebep olacaktır. Bir anda backlink artışını Google  sitenin kaliteli içeriği, sitenin hiti ve yayın süresinin artışına bakarak anlamaktadır. Bu yüzden indeksleme de site dışı SEO çalışmalarına dikkat edilmelidir.

Siteye Daha Önce İndekslenmiş Bir Siteden Link Vermek

Daha önce Google botları tarafında indekslenen sitelere belirli aralıklarla tekrar botlar aracılığıyla ziyaret edilerek yapılan güncellemelerin de arşive alınması sağlanmaktadır. Kaliteli SEO İşlemi uygulanmış bu sitelerden yeni oluşturduğunuz sitenize link vermek, bir sonraki indekslemede Google botları tarafından ziyaret edilerek link verilen sitenin hızlıca indekslenmesini sağlar. Bu süreç link alınan sitenin içerik eklenmesi ve siteye güncellemeler yapılmasına bağlıdır. Siteye link verme kapsamında site üzerinden sorgu oluşturarak arama motoru botlarını çağrılması ile pingleme işlemi de uygulanabilir. En bilinen örnek pingomatic.com’dur.

Leave a Reply