Google Trends ve Google Adsense

Google Trends

Google Trends, Google’da aranan kelimenin ne sıklıkla aratıldığını zaman periyotları seçerek hangi coğrafyada, ne sıklıkla ve hangi dillerde arandığını istatistiksel olarak kullanıcıya ücretsiz sunan servistir.
Bu servis aslında birçok web uzmanı tarafından bilinmeyen ya da bilinse bile ne kadar önemli bir araç olduğu anlaşılamayan servislerden birisidir.  Web sitesi açmak isteyen kullanıcı nasıl bir kitleye hitap ettiğini anlamak için Google Trends’i kullanabilir. Bu durumda anahtar kelimeleri yazıp sonuca bakarak bilgi sahibi olabilirsiniz.
google-trends

Google Trends Neden Fazla Tercih Edilmelidir?

Birçok kullanıcı Google Trends’in ne olduğunu bilmiyor. Ama web sitesinden kazanç sağlamayı düşünen veya hedef kitlesini geniş tutmak isteyen kullanıcıların talebi üzerine web uzmanları bu servisi kullanarak büyük bir kolaylık sağlıyorlar. Bu durumu aslında şöyle kavrayabiliriz. Google üzerinden günde 100 kez aranan bir kelime ile 100.000 kez aranan bir kelimenin kazandıracağı ziyaretçi sayısını arasında büyük fark gözlemlenebilir.

Google Adsense

Web uzmanları, reklam hizmeti sağlamak ve para kazanabilmek için genellikle Google Adsense reklamlarına başvurur. Ülkemizde oldukça fazla kullanılan bir reklam platformu olmasından dolayı en çok sıkıntıların yaşandığı bir platformdur.

Adsense Kayıt

Adsense kaydınız bazen 24 saatte bazen de 6 ayda onaylanabilir. Hızlı bir onay süreci istiyorsanız içeriği bol, sık sık güncellenen ve içerisinde yasal olmayan paylaşımlar barındırmayan bir site için başvurmalısınız. Başvuru değerlendirilerek kişiye olumlu veya olumsuz geri dönüş sağlanmaktadır. Kayıt olma sürecinin uzun sürmesi bazen yoğunluktan olsa da genellikle sitenin incelenerek Adsense için yapılıp yapılmadığının kontrolünden kaynaklanmaktadır.

Sayfa Başına Maksimum Reklam Sayıları

Reklam yayını yapan kişi  bazı kurallara uymak zorundadır. Bu durum da aynı sayfada belirli bir reklam sayısının üzerine çıkmamak şartıdır. Adsense kuralllarına göre bir sayfa içerisinde;
3 adet metin ve görsellerden oluşan standart reklam birimi
3 adet başlık şeklinde kısa linkler içeren bağlantı birimi
2 adet arama kutusu yerleştirebilirsiniz.
Toplamda 5 reklam birimi ve 2 arama kutusu yerleştirme olanağınız bulunmaktadır.  Ancak sayfanızda böyle bir yerleşim oluşturmanız sayfa hızını yavaşlatacak hem de sayfanızda çokça reklam olması, tavsiye edilen bir durum değildir. Ayrıca sitenizde içerikten fazla reklam içeren bir site haline bürünürse başlangıçta iyi bir tıklama oranına sahip olabilirsiniz ancak hem zamanla bu ziyaretçi sayısı azalacak hem de Google tarafından ban yeme riskiniz artacaktır.

Leave a Reply