Hangi Siteden Link Alınır ve Verilir?

Link almak ve link vermek SEO’nun  önemli ve en temel  kavramlarıdır. Seo açısından doğru ve etkili link almak kadar link vermek de büyük önem taşırmaktadır. Sitelerin popüler olması link alarak, başkalarının popülerliğinden yarar elde edilmesi link vererek gerçekleşir diyebiliriz.
Link almak, Google tarafında bu site faydalı ve kullanıcılara öneriliyor anlamına gelmektedir. Siteye zarar vermemesi için bu çalışmaların kullanıcı tarafından yapılması önemlidir. Site yöneticisi tarafından eklenen linkler faydalı bir site olmaktan çıkarabilir. Bu durumda siteniz için olumsuz bir eylem yapmış olacaksınız. Link alma işlemini yaparken link yazısı(another text) ve link başlığı(title) içerisinde anahtar kelimeler eklenmeli ve anahtar kelimelerde çeşitlilik göz önüne alınmalıdır.
link-almak
Benzer içerikli sitelerden link almak oldukça önemlidir. Sonuçta içerikleri benzeyen bir siteden önerilmek kullanıcıya daha inandırıcı ve etkili bir izlenim bırakmaktadır.  Ziyaretçiler ve arama motorunca kalıcı fayda sağlayacak durumda görülen kaliteli sitelere link vermek en az link almak kadar önem taşır. Örneğin Google.com, Adobe.com gibi kendini kanıtlamış siteleri bunlar içerisine ekleyebiliriz. Bu durumu meşhur olma çabası olarak dillendirirsek yanlış olmayacaktır. Kendini kanıtlamış site için bir anlam ifade etmezken link veren site için anlam ifade eder ve popülaritesini arttıracaktır.
Kısaca kullanıcıların ve Google’un faydalı bulduğu sitelere link vererek fayda sağlayabilir ve Google tarafından faydalı bir davranış olarak görülmektedir.

Leave a Reply