Her Yerde Yazılım Öğrenci Topluluğu

2018 yılı Mayıs ayında Murat Yücedağ ve Ömer Dönmez hocalarımızın eşliğinde kurulan Her Yerde Yazılım öğrenci topluluğu, Türkiye’de ki üniversitelerde okuyan gönüllü öğrencilerden oluşmaktadır. Topluluk olarak edindiğimiz ilke, yazılım sektörü ile ilgili toplumu eğitmeyi ve bilinçlendirmeyi amaçlayan bir sosyal sorumluluk projesi çatısı altında toplanmış bulunuyoruz.

Yazılım alanında farkındalık yaratmak ve Türkçe kaynak eksikliğini gidermek amacıyla 45+ üniversiteden 100+ temsilciyle yazılım sektörüne maksimum fayda sağlamak için tüm çalışmalarımıza devam ediyoruz. Peki Her Yerde Yazılım topluluğu neler yapıyor diyebilirsiniz? Haydi şimdi sizlere anlatmaya başlayayım.

Topluluk olarak ilk buluşmamızı Kadıköy’de gerçekleştirdik. Bu buluşma için İzmir, Bursa, Tekirdağ, Muğla gibi şehirlerden gelen arkadaşlarım oldu. Bende Trakya Üniversitesi Kampüs Temsilcisi olarak oradaydım. Bu buluşmada oldukça fazla fikir ve düşünceler ortaya atıldı. Sanki birbiriyle yeni tanışmış kişilerde oluşmuyor, birbirini yıllarca tanıyan kişilerin buluşması gibiydi. Murat hocamızın davetiyle katılabilecek temsilci arkadaşlarımla birlikte Mecidiyeköy’de bir toplantı daha gerçekleştirdik. Sonrasında Murat hocamız üniversite etkinlikleri için hazırladığı sunumu bizlere gösterdi.

Herhangi bir konuda takılıyor olmamız durumunda birbirine yardımcı olan topluluk arkadaşlarımla birlikte 23 Ekim 2018 tarihinde Twitter’da bir Trending Topics denemesi yapma çalışmalarına başladık. Herkes kendi hesabından ve topluluk hesaplarından duyurular yapıyor, ayrıca belirli bir kitleye sahip hesaplardan destekleri rica ediliyordu. Oldukça verimli bir hazırlık yapmıştık. 21:00 ile 22:00 arası atılması planlanan Tweetler 23:00’a kadar herkesin özverili ve istekli düşünceleri ile devam etti. Bazı dakikalarda üst sıralara çıksak bile TT listesine girememiştik. Ama bu çalışma tüm arkadaşlarımda olumlu bir izlenim bırakmıştı.

Murat hocamız tüm sunumlarında HerYerdeYazılım kimliği altında hazırlanmaya devam ediyordu. Bu sunumlara temsilci arkadaşlarımız aracılığıyla Workshoplar da eklenmişti. Aralık ayının ilk haftası kodlama haftası olması dolayısıyla Hour of Code çalışması gerçekleştirdik. Bu çalışma kapsamında ortaokullardaki öğrencilere temel kodlama mantığının anlatılmasıyla birlikte eğlenceli dakikalar geçirdik. Yine temsilcilerimizin sayesinde İstanbul ve Elazığ illerimizde Global Gam Jam etkinliği düzenlendi. Bu etkinliklerde 48 saat boyunca oluşturulan bir tema çerçevesinde oyun kodlaması yapıldı.

Murat hocamızın sunumlarına artık temsilcilerimizin dahil olma sırası gelmişti. Mezun olduğum lisede Murat hocamla birlikte Neden Yazılım Yazılımda lisans bölümlerinin önemi konulu sunumumuzu gerçekleştirdik. Bu sunum benim için oldukça heyecanlıydı. Bu çalışma hala devam etmekte ve temsilcilerimiz sunumlar geçekleştirmektedir. Üniversite ara tatilinde yine Murat hocamızın ofisinde “Sıfırdan Adım Adım Mvc İle Blog Sitesi” projesi gerçekleştirdik. Çoğunlukla temsilcilerimizden oluşan bu etkinliğe dışarıdan da oldukça fazla başvuru yapıldı.

Topluluğumuzda bulunan herkesin yer aldığı gruba 3 Kasım akşamı heyecan verici bir mesaj geldi. Bu mesajda online dergi çıkartılması fikri ortaya atıldı. O anda grubumuzda oldukça fazla bir etkileşim oldu. Dergi hazırlıkları ekiplerin kurulması, koordinatörlerin belirlenmesiyle başladı. Dergimizin ismini Her Yerde Yazılım olarak belirledik. İlk sayısını iki aylık süren çalışmalar sonucunda 23 Ocak 2019 tarihinde yayınladık. İçerik olarak yazılım, bilişim, teknoloji, röportajlar gibi aklınıza gelebilecek birçok konuda bilgi ve tecrübelerini aktaran temsilcilerimiz, bir yandan da diğer çalışmalara devam ediyordu. İstatistikler incelendiğinde dergiye olan ilgi bir hayli fazlaydı. Bu durum biz temsilcileri daha da heyecanlandırıyor ve çevremizdeki insanların olumlu/olumsuz düşünceleriyle birlikte yazı yazmak için tekliflerde bulunması bizim doğru yolda olduğumuzun göstergesiydi. Hatta dergimizin 2. Sayısı itibariyle ekşi sözlükte yorumlar yapılması bizleri oldukça mutlu etmişti. Temsilci arkadaşlarım ve bana olan ilgilerinden dolayı sayın Ömer Dönmez ve Murat Yücedağ’a sonsuz teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Gönüllü olarak yapılan bu projelerde ellerinden gelenin fazlasını verdikleri için, Her Yerde Yazılım Kampüs Temsilcilerine de teşekkür etmek istiyorum. Dergimizin 3.sayısını https://www.heryerdeyazilim.com/dergimiz/ linkine tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bu topluluk 2020 yaz aylarında inanıyorum ki Türkiye’de adı sayılmaya başlanan ve insanların katılmak için can attığı bir topluluk halini alacak. Bu aşamaya gelene kadar bizlerde bu topluluğun sağlam temeller üzerinde oluşması için elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret göstereceğiz.

Leave a Reply