Hızlı İndexleme Teknikleri Nelerdir?

Seo Tekniğiyle Hızlı İndexleme

Google’un indekslediği sitelerin çoğu, yeni oluşturdukları içeriklerinin indekslenmemesinden yakınırlar. Yakınmalarının sebebi ise Google yeniliği veya haberi önce duyuran siteyi üretken site olarak görmesinden kaynaklanıyor. Arama motoru optimizasyonu olarak adlandırılan SEO çalışmalarını desteklemek amacıyla siteler içerik üretme yarışına giriyorlar. Seo tekniği ile hızlı indexleme taktikleri yeni içerikler için bu yüzden oldukça önemlidir. Oluşturduğunuz içerikleri sosyal medya aracılığıyla paylaşımı ziyaretçilerinize duyurmanız indexlenme hızınızı artıracaktır ve web site güçlenmesini sağlarsınız. Ayrıca son zamanlarda kullanılan Google Gibi Getir hizmeti site indeksi içerisinde görünmeyen, içerik konusunda Googlebot gözüyle görünen yapının kodsal kısmı ve hızlı index amacıyla da kullanılıyor. Bu durum Seo tekniği açısından hızlı indexlenmesine doğal ve organik olarak sağlamaktadır. Detaylı bilgi için Search Console‘dan Google gibi getir kısmı aracılığıyla erişebilirsiniz. Haydi hızlı indexlenme yollarına göz atalım.

hizli-indeksleme

Güncel İçerik Oluşturmak

Normal şartlarda sitenizde ne kadar sıklıkla içerik yayınlarsanız arama motoru botları ziyaretini ona göre yaparak kendi ziyaret sıklıklarını oluşturuyorlar. Bu durum da indexlenme hızınızı olumlu olarak etkileyecektir.

Sosyal Sitelerin Tercih Edilmesi

Özellikle Facebook, Twitter, Instagram gibi sitelerde yazılarınızın linklerinin yer alması indekslenme hızınızı artırır. Bir nevi sosyal medya gücünü kullanmalısınız. Bunun için yazılarınızı bu ortamlara göndermek doğru bir tercih olacaktır. Sitenizi Google ‘da hızlı index alma amacınıza ulaşmanızı sağlayacaktır.

Ping Siteleri Kullanmak

Ping siteleri, sitenizdeki içeriği güncellediğinizde arama motorlarını bilgilendirebileceğiniz bir işlemdir. İnternet sayfalarını içerisinde bulunduran bazı dizin servisleri bulunmaktadır. Bu servisler sayesinde ping atabilirsiniz ve arama motoru botları tarafında sürekli tarama yapmasını sağlayarak yeni sayfalarınızı indeksleme işlemine tabii tutabilirsiniz. Bu işlemleri kaliteli sitelere içerik oluşturma yarışında olan büyük siteler aracılığıyla yapabilirsiniz.

Yazılarda Yapılan Değişiklikler

Yazıların kendi aralarındaki güncellenme sıklığı arama motoru botları için önemlidir. Yazılarınız içerisinde cümle veya kelime değişikliği bile yapsanız bu durum Google botlarının gözünden kaçmayacak ve bir sonraki ziyaretlerini etkileyecektir.

Yazılara Yapılan Yorumlar

Bir yazıya yapılan yorumlar Google botları tarafından yöneticinin içerik eklemesi değil dışarıdan eklenen bir içerikmiş düşüncesine kapılarak sitenizi sıklıkla ziyarete gelmesini sağlayacaktır. Bu yüzden ziyaretçilerinizi yorum yapmaları için teşvik ederek yorumlarına cevap verin.

Sık Güncellenen Sitelerde Yorumda Bulunmak

Sıkça güncellenen güçlü sitelerde yapacağınız kendi sitenizle ilgili yorumlar arama motoru botlarını kendi sitenize yönlendirmenizi sağlayacaktır. Tabi bu sitede sıkça yorum alan bir yazıya yapacağınız yorum daha etkili olacaktır.

Sidebarda Son Yazılarınızı Listeleme

Sitenize ziyarete gelen Google botları aynı sayfada bulunan yan menüdeki eski yazılarınızı da ziyaret etme olanağı sağlarsınız. Bu durum Google botlarının gözünden kaçmayacaktır.

Ana Sayfanın Güncel Olması

Ana sayfanın güncel olması demek, ana sayfanızda yayınlayacağınız yazının erken fark edilip indekslenmesini sağlar. Ana sayfanın güncelliği çeşitlilik, doğallık ve farklılıkla olur.

Peki Ana Sayfanın Güncel Olmasını Nasıl Sağlarız?

Yazılarınıza yapılan yorumları ana sayfada göstererek güncel içerik barındırdığı gösterilebilir. Her sayfada sitenizde bulunan yazıların rastgele olarak gelmesi de etkili bir taktiktir. Ana sayfanızda farklılık oluşacağından Google botlarının ziyaret sayısında artış gözükecektir. Yazacağınız bir yazı içerisinde benzer yazıları listelemek işlemi yapılabilir. Ayrıca yazılara önceden kullanılmış etiketleri kullanmak diğer yazılarında fark edilmesini sağlar. Bunları aynı yazıda uygulayarak indekslenme işlemini çok kısa sürelere çekebilirsiniz.

Leave a Reply