Http ve Https Sayfaları

Google’ın yaptığı açıklamaya göre tüm SSL güvenlik sertifikası olmayan web sitelerine “Güvenli Değil” ibaresi eklemeye başladığını söylüyor. Bu sertifikaya sahip olmanız durumunda arama motorları için pozitif anlamda sıralamaya etki etmektedir.

Https’e geçiş yaptığınız zaman ana sayfa başta olmak üzere tüm sayfalarımızı 301 Redirection ile doğru yönlendirmeliyiz. Yani aşağıdaki örnekte belirttiğim gibi, bu iki sayfa erişimi sağlanıyorsa ve Canonical etiketi kullanılmıyorsa Google bu sayfaları kopya içerik olarak algılayacaktır.

https://mertvahitdemir.com/

https://www.mertvahitdemir.com/

URL’de Parametre Kullanımı

URL yapınızda parametre kullanımından kaçınınız. Hatalı/karışık URL’ler de olduğu gibi parametre kullanımı da SEO açısından doğru değildir. Basit bir şekilde oluşturulan URL’ler arama motoru sonuçlarına olumlu katkı sağlayacaktır. Aşağıdaki ilk kullanımı tavsiye etmezken, sade anlaşılır olan ikinci kullanım SEO çalışmamıza etkileyecektir.

https://www.mertvahitdemir.com/blogyazisi.html?pg=2&blg=25

https://mertvahitdemir.com/blog-yazisi/

 

Alt Sayfaların URL Yapısı Nasıl Olmalıdır?

Kategori sayfaları en değerli sayfalar arasında yer almaktadır. Hiyerarşik bir URL yapısı oluşturulduğunda ürün sayfasından  ile kategori sayfaları desteklenerek çok daha verimli bir çalışma sağlanmış olur. Ürün sayfalarının URL adresi alan adına ne kadar yakın olursa o kadar iyidir.

Doğru Kullanımı

https://mertvahitdemir.com/seo-nedir

Hatalı Kullanımı

https://mertvahitdemir.com/anasayfa/blog/seo-nedir

Leave a Reply