İşletim Sistemini Neden Güncel Tutmalıyız?

İşletim Sistemini Neden Güncel Tutmalıyız?

Çoğu güncellemeler, güvenlik güncellemelerini içerir. Güvenlik sorunları, kötü amaçlı yazılım veya bilgisayar korsanları tarafından kötüye kullanılabilecek en kötü hatalardır.
Diğer güncellemeler, Windows’taki diğer hata ve sorunları ele alır. Bu hatalar güvenlik açıklarından sorumlu olmasalar da, işletim sisteminizin kararlılığını etkileyebilir veya sadece rahatsız edici olabilirler.
Son olarak, Windows Güncellemeleri bilinen sorunları çözerken bazı yeni özellik güncellemeleri de barındırabilir ve bunun en iyi örneği Internet Explorer’dır (bitdefender.com).

İşletim Sistemini Güncellemediğimizde Olabilecekler


WannaCry Ransomware’i (Fidye Saldırısı)

WannaCry, Microsoft Office dosyalarından MP3 ve MKV’ye kadar geniş bir formatta dosyaları arar ve şifreler, bu dosyaları kullanıcıya erişemeyecek duruma getirir. Ardından dosyaların şifresini çözmek için Bitcoin’de 300 dolar isteyen bir fidye bildirimi görüntüler.

WannaCry Yaması

İronik olarak, WannaCry enfeksiyonlarını önlemek için gerekli olan yama, saldırı başlamadan önce mevcuttu: 14 Mart 2017’de yayımlanan Microsoft Güvenlik Bülteni MS17-010, EternalBlue aracılığıyla bulaşmayı önlemek için SMB protokolünün Windows uygulamasını güncelledi. Ancak, Microsoft’un yamayı kritik olarak işaretlemesi gerçeğine rağmen, WannaCry’nin hızlı yayılmaya başladığı Mayıs 2017 itibariyle birçok sistem hala güncellenmemişti (csoonline.com).
isletim-sistemi

Leave a Reply