Kod/Yazı Oranı

Arama motorları için en önemli olan kriterler siteyi rahat dolaşabilme ve sitenin hızıdır. İçerik metni ve kaynak kodun oranı bu kriterleri etkilemektedir. Metin büyüklüğü kod büyüklüğüne oranla ne kadar fazla ise, o kadar arama motoru dostudur. Var olan düz metinin kaynak koda oranla daha fazla olması, sitenin daha temiz bir kodlamaya sahip olduğunu gösterir. Bu durumda arama motoru botları sitelerde daha kolay gezebilir ve sayfaları daha hızlı görüntüleyeceklerdir.

İçerik Metni / Kaynak Kodu Oranını Nasıl Arttırabilirim?

Sitenizde var olan resimleri css kaynaklı kullanarak, resim urli kadar kaynak kodda azalma sağlanabilir.
Sitede bulunan urllerin kısaltılmış hallerini kullanabiliriz.
Inline css ve Inline JS’leri olabildiğince aza indirmelisiniz.
Html tablosu yerine css tablo yapısı kullanabilirsiniz.

Kodlama Uygunluğu

Web sitenizde yer alan eski tip kodlamalardan arınmalısınız. Eski tip kodlamaların en sık karşılaşıldığı kısım tablolar kısmıdır. Html diliyle eski tip tablo oluşturmak yerine css tabanlı olarak yeni tipte tablo yapısı kullanmak faydalı olacaktır. Bu durumda arama motorları sitenizi kolaylıkla ziyaret ederken sitenizin mobil görünümünün de daha sağlıklı bir yapıya kavuşması sağlanır.

kod-orani.png

Html yapısı ile oluşturulmuş tablo örneği

Sitenizde kullanmış olduğunuz target kodların yerine external kodlar kullanılmalıdır.
Target kodu linke tıklandığı zaman sayfanın nasıl açılacağını belirleyen koddur. Örneğin web sitemizde target=”blank”  şeklinde kullanırsak belirtilen linkin yeni bir sayfada açılması istenmektedir. Ancak aynı işlevi gören güncel web teknolojileri tarafından önerilen external kullanılması kodlamada verimliliği de artırmaktadır. Dolayısıyla rel=”external” ile linki yeni pencerede açmak SEO açısından etkilidir.
Bir diğer kodlama uygunluğu başlığımız ise framelerdir. Çerçeve anlamına gelen frame, eskilerde çok kullanılırken arama motorlarının olumsuz düşünceleri nedeniyle kullanımı oldukça düştü. Başka bir sitede bulunan veriler frame kodları sayesinde sitemizde istediğimiz yerde gösterebiliyorduk. Bir nevi site içerisinde site çalıştırmış oluyorduk.

Leave a Reply