Long Tail Anahtar Kelime Stratejisi

Özellikle E-ticaret firmaları organik arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabilmek ve bu sayede de hem trafiklerini hem de gelirlerini artırabilmeleri için SEO çalışmaları yapmaları ve kendi sitelerini üst sıralarda indekslemeleri gerekiyor. Bu durum kendileri tarafında sürekli olarak bu alanda çalışmalar yapılması ve farklı anahtar kelimeler üzerinde çalışmalar yaparak, kullanıcı odaklı yaklaşımlarla trafik çekmesi gerekebiliyor. Söz konusu SEO olduğu zamanda e-ticaret firmalarının dikkat etmesi gereken konulardan biri de long tail anahtar kelime stratejisidir.

Long Tail Nedir?

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler olarak adlandırılan long tail, gün geçtikçe önemini arttırmaktadır. Bu durumda long tail anahtar kelimelerinin önemini arttıran temel faktörler arasında sektörel rekabet, sektörel yoğunluk, anahtar kelimeler arasındaki rekabetin yüksek olması ve bilgi kirliliği yerini almaktadır. Aranılan anahtar kelimelerin sonucunda alakalı veya alakasız onlarca web sitesinin karşımıza çıkması, bizi basit arama kelimeleriyle doğru sonuçlara ulaşmamızı engellemektedir. Aslında long tail yapısını şöyle özetleyebiliriz. Long tail, sektörel  rekabetin yoğun olduğu pazardan çok sayıda satılan ürünlerden az satmak yerine az sayıda satılan ürün pazarından çok sayıda ürün satılması anlamına gelir.

Arama sonuçlarında net bir sonuç elde etmek için arama amacımı derinleştirmem ve uzatmam gerekir. Bu amaç doğrultusunda long tail kelimelerin önemi git gide artıyor. Bununla beraber mobil kullanımın artmasıyla sesli aramaların önemi de doğru orantılı olarak yükselmektedir. Bu özellik long tail kelimelerin önemini gittikçe arttırıyor. Kullanıcılar sonuç odaklı aramaları arttırarak net sonuçlara ulaşmak istiyorlar.

Long Tail Anahtar Kelime Stratejisini İçeren Bir Arama Sorgusu

Web sitesi arama terimlerini daraltmak istendiğinde ve kullanıcı oldukça spesifik bir şey aradığında, long tail anahtar kelimeleri kullanır. Bu anahtar kelimeler son derece spesifiktir ve web sitesi için daha az trafik çeker, ancak daha kaliteli trafik çekme eğilimi gösterir, bu da normal anahtar kelimelerden daha fazla dönüşüm sağlar. Long tail anahtar kelimeler, içerik yöneticileri ve ziyaretçiler tarafından farklı stratejilerde kullanılabilir.

Ayakkabı satın almak isteyen bir kullanıcı önceki aramalarından edindiği tecrübe ile karşısına çıkacak sonuçlardan memnun kalmayacağından veya direkt amacına uygun sonuca ulaşmak istemesinden dolayı ‘erkek ayakkabı satın al’, ‘erkek ayakkabı fiyatları’ gibi kelimeleri kullanarak arama yaptığından rekabet oranını artıracaktır. Bu durumda ‘siyah erkek spor ayakkabı’, ‘nike airmax erkek spor ayakkabı’ gibi spesifik bir uzun kuyruklu anahtar kelime stratejisiyle pastanın küçük dilimleriyle payınızı büyütebilirsiniz.

 

Leave a Reply