Meta Etiketleri (Metalar)

Meta etiketleri, yanlış kullanımında sitenizin spam riskini oluşturan bir yapıdır. Metalar, siteye ait çeşitli bilgileri arama motoru botlarına direkt iletilmesini sağlar. Site açıklaması, anahtar kelimeler, sitenin coğrafi konumu, sahibini, sitenin dili vb. gibi birçok bilgiyi kullanıcılara sunmadan arama motorlarına iletirler.
meta.jpg
SEO açısından metaların kullanılması gereklidir. Ancak çoğu site sahibi doğru kullanımı konusunda yeterli bilgiye sahip değildirler. Bilgiye sahip olmamaları sonucunda arama motoru için istenilen kriterin dışında sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Aslında 5-6 yıl önce metalar SEO için en önemli kriterdi. Ancak Google kendini geliştirerek site içinde pek çok kriter oluşturdu ve metaların site içindeki etkisini minimuma düşürdü. Aslında metalar, kullanımı itibariyle zorunlu ve önemli bir konudur. Ancak pek çok seo kriterinden sadece bir tanesidir ve şuan diğer kriterler kadar önemli değildir.

Meta Description

Meta description, sitelerin bir cümle ile arama motorlarında anlatılmasını sağlayan kod parçasıdır. Bu cümle 110-130 karakter uzunluğunu geçmeyecek ve anlamlı bir yapıda olmalıdır. Meta description etiketinde, site içeriği ile ilgili bir açıklama cümlesi olmalıdır. Bu cümle minimum sayıda virgül ve bağlaç içermelidir.
<meta name=”description” content=”SEO çalışması yaparken nasıl bir planlama yapılmalıdır? Bu makalemizde SEO çalışmasının ilk aşaması olan SEO analizi nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz.” />
Yukarıdaki örnekte anlamlı bir cümle akışıyla birlikte anahtar kelimeler kullanılarak meta description kalitesini artırmak amaçlanmıştır. Bu metinler arama sonuçlarında da gözükeceğinden ziyaretçiyi çekebilecek etkiye sahip olmalıdır.

Diğer Meta Tagleri

Aşağıda bazı diğer meta tagleri bulunmaktadır. Keyfi kullanımlardan kaçınarak siteniz açısından zorunluluk var ise kullanmanızı tavsiye ederim.
meta.png
Abstract: Kullanılacağı sayfa için değil de, tüm sitenin bir açıklama metni gibi düşünebilirsiniz.
<meta name=”Abstract” content=”Site Açıklamanız”>
Author: Sitenin sahibine veya yazarına ait isim ve e-posta bilgilerinin verilebileceği meta etiketidir.
<meta name=”Author” content=”Mert Vahit Demir, mertvahitdemir@gmail.com”>
Copyright: Sitenin telif hakkı bulunduğunu ve kime ait olduğunu belirttiğimiz genellikle footer kısmında bulunan meta etiketidir.
<meta name=”Copyright” content=”© 2018 Tüm hakları saklıdır. ”>
Revisit-After Tag: Arama motorlarının siteye ne kadar süre aralıklarla uğrayacağının belirtildiği kısımdır.  Sitenin güncellenme sıklığına göre belirlenmesi gerekmektedir.
<meta name=”revisit-after” content=”7 days”>
Redirect: Sayfanın belirlenen süre sonra başa bir adrese yönlendirilmesi için kullanılır. Örnekte kodun eklendiği sayfa 3 saniye sonra Mertvahitdemir.wordpress.com adresine yönlendirilecektir.
<meta name=”refresh” content=”2,url=https://mertvahitdemir.wordpress.com/”>
Robots: Arama motoru botlarının, siteyi indekslemesi ve site içindeki linkleri ziyaret etmesi konusunda yönlendirmelerin yapıldığı kısımdır. Robots.txt dosyaları, taranmasını istediğiniz veya taranmasını istemediğiniz sayfaları, indekslensin ama taranmasın diyeceğiniz, sitemap dosyalarınızın konumlarını bu dosya ile tanımlayabilirsiniz. Aşağıda birkaç tanımlama gösterilmiştir.
<meta name=”robots” content=”none”>
Sitede hiçbir şey yapma.
<meta name=”robots” content=”index,follow”>
Siteyi indeksle ve tüm linklerimi ziyaret et.
<meta name=”robots” content=”noindex,follow”>
Siteyi indeksleme ancak tüm linklerimi ziyaret et.
<meta name=”robots” content=”index,nofollow”>
Siteyi indeksle ancak linklerimi ziyaret etme.
<meta name=”robots” content=”noindex,nofollow”>
Siteyi indeksleme ve linkleri ziyaret etme.

Content-Type: Bu kod yapısı sayesinde Türkçe karakterlerin görünümü düzelecektir.
<meta http-equiv=”content-type” content=”text/html;charset=iso-8859”>

Leave a Reply