Mustafa Akgül Özgür Yazılım Kış Kampı

Bir yandan merakla beklenen kamp yerleştirme sonuçları, bir yandan da acaba gitmeli miyim düşüncesi hakimdi. Gelen olumlu mail ile bir saat içinde uçak biletimi aldım. Ordu-Giresun Havalimanı’na uçağımız indiğinde sanki kendimi İstanbul’da hissettim. Evet bence de ilginç. Zaten o anda havalimanında bulunan çoğu kişi kamp için oradaydılar. Bir yandan otobüs beklerken bir yandan da sohbet ederek birbirlerini tanımaya çalışan eğitmen ve katılımcılar vardı.
IMG_6674
Organizasyon üyeleri konaklayacağımız yurdu etkinlik gününden önce size mail yoluyla gönderiyorlar. Bizde gelen mail üzerine konaklayacağımız Kredi Yurtlar Kurumu’na doğru yola koyulduk. Size ufak bir tavsiye Ordu’da taksiye binmeyin. 🙂 Benden söylemesi. Yurtta tüm işlemlerimizi hallettikten sonra kısa bir dinlenme ile Ordu ilimizi keşfetme turlarına başladık. Tabii öncelikle yurt ve çevresini keşfedip kaybolmamak adına önlemimizi almalıydık. Tam bu sırada şu ayrıntıyı vermeden devam edemeyeceğim. Ordu ilimizde sabah akşam yağmur var. Bu durum bana garip gelse de Karadeniz’de olduğumu yani aslında benim kendimi İstanbul’da hissettiğim o anları geri bıraktığımı anladığım zaman gelmişti. Sahil boyu yaptığımız güzel bir yürüyüş sonunda yurtlarımıza doğru ilerleyerek eğitimin ilk günü için dinlenmeye başlamıştık.
Öncelikle ben Python ile Programlamaya Giriş kursundaydım. Eğitmenlerimiz katılımcıları üç sınıfa bölmüşler ve bize sınıfları bildirmişlerdi. Aynı zamanda bu kısa süre zarfında zamanı verimli kullanmamız amacıyla öncesinde yapmamız gereken birkaç tavsiyede bulundular. Sınıflar genellikle 20-30 kişi arasında değişiyor. Benim sınıfım 25 kişiydi. 2019 yılın itibariyle 21.’si düzenlenen Mustafa Akgül Özgür Yazılım Kış Kampı için Ordu Üniversitesine doğru yola koyulmuştuk. Kampın ilk günü Samedhan hocamız daha önceden yapılması planlanan kurulumlarda problem yaşayan arkadaşlarımıza yardımcı oldu ve temel algoritma eğitimi ile birlikte tanışma kaynaşma şeklinde geçti. İkinci ve üçüncü gün program akışında bulunan konuların anlatımı ve kafamıza takılan sorulara cevap aradık. Tabii bu süre zarfında sınıftaki arkadaşlarım olsun, Samedhan hocamız olsun hep beraber bol kahkahalı geçen sohbetler ve birbirimizi tanıma şeklinde geçti. Aynı zamanda anlatılan konuların pekiştirilmesi amacıyla bizler için hazırlanan ödev sorularını da çözüyorduk. Bu durum eğitmenlerin kampa verdiği önemi fazlasıyla gösteriyordu. Yeri gelmişken gönüllü olarak eğitim veren sevgili hocalarıma sonsuz teşekkür ediyor, bir sonraki Özgür Yazılım kamplarında da kendilerini tekrar görerek sohbet etmek isterim.
IMG_6705.JPG
Üçüncü günün sonunda Boztepe’ye teleferik ile çıktık. Keşiflerimiz sırasında görevlilerle konuştuğumuzda Boztepe için söyledikleri gibi sabah ayrı bir güzel, akşam ayrı bir güzelliği vardı. Kamp saatleri dolayısıyla akşam üzeri teleferik ile Boztepe’ye gittik. Bizi muhteşem bir manzara karşıladı. Boztepe’den bakınca tüm Ordu ayaklarımın altındaydı. O anda kampın sonuna yaklaştığımı düşündüm. Tabii bunu düşünmemde ki en büyük sebep yeni tanıştığım arkadaşlarımla olan samimiyetim ve beraber keyif alarak yapılan eğlenceli organizasyonların payı oldukça fazlaydı.
img_6415.jpg
Kampın son günü biz katılımcılar açısından en merak edilen gündü. Çünkü gün boyu Python Programlama Dili ile kodlama yapacaktık. Herkesin merakla beklediği gün gelmişti. Samedhan ve Doğukan hocamız bizlere sorular verdiler. Soruyu doğru yapan kişiler bir sonraki soruya geçiyordu. Kampın bu bölümü biz katılımcıların en çok hoşuna giden tarafıydı diyebilirim. Çünkü aralarda arkadaşlarımla sohbet ettiğimde oldukça verimli, katılımcılarında daha çok birbirleriyle kaynaştığı kısım olduğunu, bununla birlikte her an iletişimin üst düzey olması kampın en büyük artılarındandı. Şunu da belirtmek istiyorum. Python Programlamaya Giriş sınıfı olarak akşamları düzenli olarak tanışma ve kaynaşma amaçlı toplanıyorduk. Bu süre zarfında Hakan hocamızla sohbet etme fırsatı buldum. Dikkatimi çeken kısım kısım Hakan hocamızın bana eğitmen olarak gördüğüm kişiyle direkt iletişime geçmemi ve en azından kendi kursu hakkında bilgi istememi söylemişti. Bu kısım bence çok önemli. Kursun benim için asıl amaçlarından biri ise katılımcılar ve eğitmenler ile olan iletişimi arttırıp networkümüzü genişletmek. Tam da bu sırada bu tavsiye benim doğru yerde ve doğru kişilerle zaman geçirdiğimi gösteriyordu.
IMG_6447.JPG
Makalemi küçük bir tavsiye ile sonlandırmak istiyorum. Eğer bu makaleyi herhangi bir kursa kayıt olmadan önce okuyorsanız hiç tereddüt etmeden Akademik Bilişim altında yapılan kampa katılmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Leave a Reply