Python Kişisel Günlük Projem

Merhabalar,
2017 yılında Python dili ile yazmış olduğum “Kişisel Günlük” uygulamamı sizlere anlatmak isterim.
Öncelikle uygulamamda “Tkinter” ve “Os” modüllerini kullandım. Uygulamayı F5 ile çalıştırdığımızda kullanıcı giriş paneli karşımızı gelmektedir. Bu ekrana kod kısmında belirttiğim kullanıcı adı ve şifreyi yazarak asıl işlemlerin yapılacağı panele geçiş yapıyoruz.

kisisel-1

Projemin Genel Görünümü

Dosya Oluştur” butonuna tıkladığımızda karşımıza TextBox gelecek ve kullanıcıdan oluşturmak istediği dosyanın adını girmesini isteyecek. “Dosya Oluştur” butonuna tıkladığı zaman dosyayı belirttiğim konum olan masa üstüne oluşturacak. Artık diğer işlemlere klasör içerisinden devam edeceğiz.

kisisel-2

Dosya Oluştur Paneli

Şimdi ki yapmak istediğim not defteri gibi bir sistem oluşturmak. Yazılarımızı yazacağımız bir alan ile birlikte dosya ismini vereceğim bir panelde ikisini de barındırmak. “Günlük Ekle” butonuna tıklayarak günlük adını yazıp ilk günlüğümüzü oluşturuyorum. “Oluştur” butonuna tıkladım ve artık klasörümün içerisinde .txt uzantılı dokümanımız bulunuyor. Ben şuan dört günden oluşan bir metin ekledim.

kisisel-3

Günlük Ekle Paneli

Günlük Listele” özelliğimiz ile “Projem” klasörümüzün içerisinde bulunan dokümanları listeliyoruz. Günlük Listele butonumuza tıkladık ve aşağıdaki çıktıyı elde ettik.
kisisel-4
Günlük Sil” özelliğinden bahsetmek istiyorum. Günlük Sil butonuna tıklayarak proje üzerinden silmek istediğin dosya adını yazıp “Sil” butonuna tıklarsak daha önce oluşturduğum dokümanı silecektir.

kisisel-5

Günlük Sil Paneli

Tekrar “Günlük Listele” özelliğimiz ile bakalım dokümanımız silindi mi? Klasörümüz de artık üç dosyamız bulunmaktadır.

kisisel-6

Günlük Listele Paneli

Projemde oluşturduğumuz dokümanları düzenleme özelliği de eklemek istedim. Şimdi bu özelliğimize göz atalım.  Düzenlemek istediğimiz dokümanın adını yazarsak içeriğini de bize gösterecek ve gerekli düzenlemeleri yaparak “Kaydet” butonuna tıklayarak dokümanımızı güncelleyebiliriz. Klasörde bulunmayan bir doküman ismi yazdığımız taktirde karşımıza uyarı mesajı gelecektir.

kisisel-7

Günlük Düzenle Paneli

Projemin genel değerlendirmesini yapacak olursam 2017 yılında yaptığım projemi bitirdiğim zaman çok mutlu oldum. Çünkü yaptığınız bir uygulama işinizi kolaylaştırıyor ve bunu siz yazmışsın. 🙂