Sandbox Filtresinin Tüm Detayları

Sandbox, agresif SEO davranışlarının sebep olduğu Google filtresidir. Sandbox’a giren bir site anahtar kelimelerinde aşırı derecede geriler veya tamamen sıralamadan çıkarılır. Sitelerde yapılan zararlı çalışmaların seviyesine göre Google, sıralama düşürme veya arama motorundan tamamen silme işini büyük bir zevkle yapar.
Sandbox’a giren bir site anahtar kelimelerinin tümünde, site url ve başlığında sıralama kaybeder. Sandbox filtresinde belirli kelimelerde değil, tüm anahtar kelimelerde gerileme yaşanır.

Türkiye’de Sandbox’da Yapılan Hata

Sandbox ülkemizdeki sitelerin başının belası olan bir Google cezasıdır. Özellikle Türk sitelerin maruz kaldığı bu ceza sistemi wembasterların korkulu rüyasıdır. SEO hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan veya bilgisi olsa dahi çeşitli yöntemler deneyerek Google’da birinci sıraya yükselmeye çalışan site sahipleri genellikle sandbox ile tanışırlar.

Sandbox’a Nasıl Düşülür?

Sandbox’a girmek oldukça kolaydır. Aşırı derecede SEO yapmak, hatalı veya yanlış SEO uygulamaları sandbox sebebidir. Olması gerekenden daha fazla backlink alıyorsanız, yani spam derecesinde backlink sayısını arttırıyorsanız sandbox’a düşebilirsiniz.
Backlink paketleri, web sitelerin Google gibi arama motorlarında sıralamalarını yükselten hizmet paketleridir.
Sandbox

Sandbox’a Girme Sebepleri

  • Aşırı SEO çalışmaları
  • Hatalı veya yanlış SEO çalışmaları
  • Aşırı backlink alımı
  • Spam backlinkler
  • Düzensiz ve istikrarsız SEO, backlink faaliyetleri
  • Title ve meta descpription yapısında spam kullanımlar
  • İllegal SEO (Black Hat SEO) çalışmaları
  • Kopya içerik barındırma
  • Bot, program vs. kullanımı
  • Arama motoru sıralamalarını manipüle etmeye yönelik davranışlar

Görüldüğü üzere bu nedenlerinin hepsi olumsuz içeriklere sahiptir. Yani Sandbox kötü, etik olmayan veya hatalı SEO çalışmalarının bir sonucudur. Sitenizi sırf arama motorunda üst sırada olsun diye inşa eder, site başlığında, site açıklamasında ve site içeriğinde faydasız, gereksiz şeyler barındırır ziyaretçileri kandırırsanız, üstüne bir de önünüze gelen her backlinki alırsanız Sandbox’a hoş geldin demiş olursunuz. Her zaman kaliteli backlink alımını destekliyor ve size de tavsiye ediyoruz.
Sandbox cezası alan bir site için Google tarafından belirlenen profil şudur; bu site faydasız ve gereksiz. Sandbox’a giren bir site ziyaretçilerine faydalı olamıyor demektir. Yani ziyaretçiye değil de kendine faydalı olan sitelerin sonu genelde Sandbox’tur. Google’ın bu cezayı verdiği siteler arama motoru odaklı olarak faaliyetlerde bulunan sitelerdir.

Sandbox Nasıl Anlaşılır?

Sandbox’ın en büyük belirtisi anahtar kelimelerin tümünde yaşanan sıralama kaybıdır. Oldukça fazla bir sıra kaybı veya tamamen sıralamadan çıkarılma söz konusuysa Sandbox’a düşmüş olma ihtimali yüksektir. Kesin olarak Sandbox’a girip girmediğinizi aşağıdaki iki yöntemle anlayabilirsiniz.

Site Başlığı (Title) İle Sandbox Sorgulama

Google’da aratıldığında birinci sırada olmayan site Sandbox’a düşmüştür. Site başlığınızı olduğu gibi kopyalayıp aratın. Ancak başlığınız belirli bir kelimeyse, kısa veya yüksek rekabete sahip bir yapıdaysa birinci sırala olmayabilirsiniz. Örneğin ‘Kişisel Blog’ başlığına sahip bir sitenin sorgulama birinci sıraya gelmesi rekabet dolayısıyla oldukça güçtür. Eğer bu yöntem sizin için faydalı değilse diğer yöntemi deneyin.

Url İle Sandbox Sorgulama

Bu yöntem kesin sandbox sorgulama, öğrenme yöntemidir. Sitenizin urlsini Google’da aratın. Örneğin, www.mertvahitdemir.com/ olarak Google sorgulaması yaptığımızda sitemiz birinci sırada değilse kesin olarak sandboxtur.

Sandbox’tan Nasıl Çıkılır?

Diğer tüm filtrelerde olduğu gibi en kesin çıkma yolu, filtreye sebep olan hatanın ortadan kaldırılmasıdır. Sitenin filtreden çıkartılması yönünde yaşanan en büyük problem budur. Sitede kısa süre içerisinde defalarca düzenlemeler yapılabilmektedir, bu sebeple filtreye sebep olan hatanın anlaşılması güçleşir. Hata tespit edilemediyse, sitenin Googlebot’un en son ziyaretinden önceki yedekleri geri yüklenebilir. Tabi şöyle bir durumda var. Google sitenin sandboxa girmeyi hak etmesine rağmen hemen filtreye sokmamaktadır. Bu siteye biraz müddet tanır veya bomb filtresiyle uyarır.
Sitede filtreden çıkarmaya yönelik düzenlemelerden sonra işlemin kısa sürede gerçekleşmesi için 2 yol izlenmelidir.
Google’a yeniden değerlendirme isteği göndermek. Yeniden değerlendirme isteğinde, sitenizin neden filtreye girdiğini (biliyorsanız), bunların telafi edildiğini ve sitenin filtreden çıkması konusunda gereğinin yapılmasını yeniden değerlendirme formunu doldurarak iletmeniz gerekir.
Sitede yapılan değişiklikleri Google fark ettiği zaman sitenizi sandboxtan çıkaracaktır. Dolayısıyla gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra, sitenin hızlı indexlenmesi için bu sayfada yer alan Hızlı indexlenme metodlarından site dışı faktörleri yerine getirmeniz gerekir.

Sandbox’a Girmemek İçin Ne Yapmalıyız?

Sitelerinizi Google cezalarına maruz bırakmamak ve Sandbox’a düşürmemek için öncelikle SEO hakkında bilgi edinmeyi deneyin. Site içi SEO çalışmalarının doğru şekilde yapılması bu konuda çok önemlidir. Sandbox’a neden girilir kısmında bulunan on maddelik listede bulunan davranışlardan uzak durun. Backlink alırken önünüze gelen her siteyi tercih etmeniz zamanla çöp backlinklere sahip olmanızı sağlayacaktır. Kaliteli backlink almaya özen gösterin. Backlinkleriniz internet üzerindeki referanslarınızdır. Sınırlı sayıda kaliteli referansa sahip olmak, fazla sayıda her siteden backlink almaktan çok daha etkilidir.

Leave a Reply