SEO İçin Tema Optimizasyonu

Görsellik

Görsellik oldukça önemlidir. Sitenin içeriğini yansıtırken, içerik ile paralel olmalıdır. Bazen oldukça fazla yazı kullanmak yerine yönetici içeriğinin bir kısmını kapsayan görseller ile ziyaretçiye anlatımda bulunmaktadır. Bu durum hem SEO açısından olumlu iken hem de ziyaretçinin sitede kalma süresini de yukarıya çıkartmaktadır. Görsellikte renk uyumu ve sadelik konularına dikkat edilmelidir. Tercih edilecek rengin birkaç tonunun bir arada kullanılması renk ahengi oluşturmaktadır.

Hız

Bir sitenin hızı ziyaretçiyi kendisine çektiği kadar SEO çalışmasında da etkilidir. Sitenin hızlı olması ziyaretçinin sitenizde sayfalar arasında geçişini rahat yapması ve ziyaretçinin site içerisinde geçirdiği süreyi de arttırmaktadır.
Google ve ziyaretçinin bir siteden en büyük beklentisi hızdır. Google’ın verdiği önemi şuradan anlayabiliriz. PageSpeed Insights gibi çeşitli kaynaklar ve arama sonuçlarında hızını belirten göstergeler kullanmasından anlaşılır. Google da bir arama yaptığınızda yapılan sorgu sayısını ve hızını göstermektedir. SEO kelimesi için yaklaşık 686.000.000 sonuç bulurken indekslenme esnasında kaydedilen sunucu hızını 0,31 saniye olarak görebilirsiniz.
PageSpeed Insights ile yapılmış hız performans yüzdesini görebilirsiniz.
Screenshot_3.jpg
Aşağıdaki resimde ise, hız testinde ki sonuçlarda bulunan sayfayı yavaşlatan faktörler listelenmiştir.
Screenshot_1

Yeni Teknolojilere Uyum

Gelişen internet teknolojilerine uyum sağlamayı amaçlayan SEO, nesnelerin interneti(IoT) ile hayatımızın her alanına giren Web 4.0 teknolojilerine dahil olmak istemiştir. Dolayısıyla kullanıcı davranışlarını zihinsel  modelle öne çıkartan dürtüleri kullanmak büyük önem taşımaktadır. Özellikle de bu tür yararlı olabilecek verilerin arama sonuçlarında ön planlarda olması makine öğrenimi için yararlı olabilecek teknolojilerin kullanılması. SEO için önemli bir adım olmuştur. Bu sebeple kullanıcılara en iyi yararı sağlamayı hedeflemeliyiz.
IoT-seo

Kullanıcı Memnuniyeti

Kullanıcıların isteklerine en doğru yanıtı verebilmek siteden memnun bir şekilde ayrılmalarına ve birbirini tekrar eden ziyaretçileri de beraberinde getirecektir. Kullanıcı memnuniyetini ölçmek için site içerisinde çeşitli uygulamalar yaparak ayrıca görüş ve önerilerini dinlemek gerekir. Bu durumda ziyaretçinin yorumlar aracılığıyla belirttiği görüşleri ve önerileri dikkate alınarak hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulması gerekmektedir.
Bir sonraki makalemde SEO için tema optimizasyonu faktörlerini incelemeye devam edeceğiz.

Leave a Reply