Seo Nedir? İnternet Sitemi Google Tarafından Nasıl Haberdar Ederim?

Search Engine Optimization” yani SEO, Türkçe de Arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Kısaca SEO’yu, web sitemizin  veya sayfamızın arama motorlarında üst sıralara çıkması için yapılan çalışmalar olarak tanımlayabiliriz. Temel amacı ise arama motorunda üst sıralara yükselerek listelenmektir. Bununla birlikte sitemizin ulaştığı kitlenin artması sağlanacaktır. Bu olay da kullanıcıya ilk sırada çıkmanın verdiği güveni sağlayacaktır. SEO temel olarak site içi ve site dışı SEO olarak ikiye ayrılır. İlerleyen makalelerde bu başlıklara da değinmeye çalışacağım.
seo_nedir

Peki Arama Motoru Nedir ve Ne İş Yapar?

Arama motoru sizi bilgi kaynağına ulaştıran bir araçtır. Bu bilgiyi sunarken kullanıcının ulaşmak istediğinden daha fazlasını çeşitli bilgilendirmelerle sunar. Mesela ” bunu mu demek istediniz?” şeklinde bize öneride bulunur. Hatta hatalı yazılan aramaları doğru olma ihtimali olan önerilerle de destekler.
seo_dallari

İnternet Sitemi Google Tarafından Nasıl Haberdar Ederim?

Google yeni açılmış siteler için arama robotları sayesinde erişim sağlar. Arama robotları sitenin yapısını ve içeriklerini sık sık indeksler. Bu işlemi yaparken ne kadar sıklıkla içerik eklendiği,  siteye giren kullanıcıların ziyaret akışı gibi durumları gözden geçirir. Arama robotları ziyaretleri yerine sitenizin hazır olduğunu düşündüğünüz zaman Google’a https://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html adresi üzerinde sitenizi ekleyip Google tarafından sitenizin indekslenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca sayfanızın içeriğini tanıtan yorum veya anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. Google botlarının sitenizden haberdar olması için bu işlem önemlidir.  Bu işlemden sonra sitemin yayında olup olmadığı iki şekilde kontrol edilebilir. Birincisi internet adresinizi Google araç çubuğuna yapıştırıp alınan tüm indeksleme işlemini görebilirsiniz. İkinci olarak info:Google.com şeklinde araç çubuğunda yapacağınız arama size indeksleri gösterecektir. Tabii bu işlemleri yaptıktan sonra web sitenizi sürekli güncel tutmalısınız. Böylece daha hızlı verim alabilirsiniz. Web sitenizde yapacağınız özgün paylaşımlar sizi üst sıralara çıkaracaktır.

Leave a Reply