SEO Uyumlu Link Yapısı Nasıl Olmalıdır

Link Uzantısı

Sitelerin sayfa uzantısı olarak .html, .asp, .php veya bunlardan hiçbirini kullanmaması seçeneklerini ele arak hangisinin SEO çalışmasında faydalı olduğunu ele alacağım. Sayfa uzantısı olarak birçok kişinin veya forum sitelerinde tavsiye edilen sitenin hmtl ile kodlanmasıdır. Bunun sebebi ise sitenizin statik bir yapı halinde Google gözünde daha değerli gözükeceği düşüncesidir. Aslında bu bilginin herkesin doğru sanıp uyguladığı bir şey olsa da işin aslı farklıdır.

Site URL adresi karakter sayısı olarak ne kadar kısa olursa o kadar hatırda kalır, aynı zamanda SEO açısından oldukça değerlidir. Dolayısıyla yayınlayacağınız yazınızın başlığı ne kadar uzun olursa olsun URL’i kısa olmalıdır. URL’e sondaki ekler de dahildir(.html, .asp, .php gibi).

Bir site hangi kodlama dili ile yazılmış olursa olsun .htaccess ile uzantısı değiştirilebilir. Google bunu bildiği için sitelerde html veya php uzantısını dikkate almaz. Bu sebeple sitelerimizde .html gibi uzantıları kullanmamız sadece kendimizi kandırmaktan ibarettir. SEO açısından hiçbir yararı olmadığı gibi sitenizin kalite puanını da düşürecektir.

Sayfa uzantısı sitenizin hızı açısından da zararlı bir uygulama biçimidir. Tarayıcılar sayfa sonlarındaki uzantılara göre siteyi derleyip ne şekilde siteyi açacağına karar verirler. Bunun sonucunda sitemizin daha yavaş açılması ile karşı karşıya kalıyoruz. Sayfa uzantısı kullanmayarak slaş(/) ile adresimizi sonlandırırsak , sayfalar web tarayıcıları gözünde bir klasör olarak gözükecek ve URL’in açılma hızı da kısalacaktır.

Harici ve Dahili Link Sayıları

Bir web sitesinde; yapısı, ziyaret sayısı, içerik sayısı ve kalitesi, hitap ettiği kesimin büyüklüğü ve bulunduğu sektörün rekabet zorluğu gibi faktörlere bağlı olarak optimum harici link yani link çıkışı sayısı değişebilmektedir. Örneğin nitelik açısından ve site ile alakası açısından zayıf sitelere verilen linkler sitenizin de kalitesini düşürebilir. Dahili link sayısı, sitenin içinden yani kendine ait başka sayfalara link verme işlemidir. Daha çok konu ile ilgili sitelere link vermek  nitelik açısından daha etkili olacaktır.

Kırık Linkler

Kırık linkler, arama motoru botları ve kullanıcıların ulaşamadığı sayfalardır. Aslında bu tür sayfalar birkaç şekilde oluşabilir.

  1. Kullanıcılar tarafından hatalı URL yazımları sebebiyle açamadıkları sayfalar
  2. Sitede var olan ancak daha sonra silinen veya değiştirilen tipteki sayfa bağlantıları

Birinci örnek 2 farklı şekilde gerçekleşebilir. Bunlardan ilki ziyaretçinin açmak istediği sayfanın ismini yanlış yazmasıdır. Eğer sitedeki bir sayfayı açmak isterken sayfa linklerinde bir yanlışlık yaptıysa, istediği sayfaya ulaşamayacaktır. Genellikle ziyaret esnasında yapılan bu tür hatalar Google nezdinde dikkate alınmaz. Google’ın dikkate alacağı hala bir yerlerden verilen hatalı bağlantılar olacaktır. Eğer ziyaretçi bir sitede beğendiği sayfayı forum sayfasına hatalı yazım yaparak paylaştıysa bu durum kırık link oluşmasına sebep olacaktır. Aynı zamanda site yöneticisi önceden ayarladığı bir link yapısında değişiklik yaptıysa, sitesinde eski link yapısına ait bağlantılar duruyor olabilir. Kısaca kırık linkler(broken links) bir şekilde sitelerden verilen hatalı bağlantılardır.

Kırık linklerin düzeltilmesi için üç yöntem vardır. Bunlar; yönlendirme direktifleri, özel 404 sayfaları ve Robots.txt düzenlemeleridir.

Benim sizlere önereceğim düzeltme şekli daha önce ki makalelerimde de yer alan özel 404 sayfası oluşturularak önüne geçebilirsiniz. Kırık linklerin ziyaretinde hata sayfalarına yönlendirme yapıparak, bu sayfalarında arama motoru botları tarafından indekslenmesini engelleyebilirsiniz.

Leave a Reply