SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Yazacağınız makalelerinizin SEO uyumlu olması arama motorlarında içeriğinizin kolay erişilmesini ve üst sıralarda ziyaretçilere sunulmasını sağlayacaktır. Fakat SEO uyumlu makale yazmak belirli kurallar çerçevesinde olmalıdır. Sitelerinize özgün içerik eklerken dahi uymanız gereken kurallar bütünü olduğunu unutmayınız. Bu kurallar bütünü çerçevesinde yazılan makalelerin etkisi kalıcı olmaktadır. İsterseniz öncelikle maddeler halinde SEO uyumlu makalenin faydalarından bahsedelim.

Öncelikle sitenizde bulunan içeriklerin tamamı özgün ve kopya içerik olmadan hazırlandığından internet sitenizin içerik kalitesi artar. Bu durum kısa sürede aramalarda ilk sayfalarda gözükmenizi sağlayacaktır.

Arama motorlarından gelen ziyaretçilerin sitenizde kalma süresi artacak ve akabinde günlük ziyaretçi sayısında artış gözlemlenecektir.

Arama motoru botları tarafından ilk indeksleme işlemi başladıktan sonra çok ciddi anlamda indekslenme hızınızda bir artış gözlemleyeceksiniz. Bu durum yeni içeriklerinizin daha hızlı indekslenmesini de sağlayacaktır.

Kısa bir sürede otoriter site olarak Google sayfalarında yerinizi alacaksınız. Özellikle Google’ın sevdiği içerik yapısına sahip bir site haline geleceksiniz.

İçerikler SEO Kriterlerine Uygun Olduğu Kadar Anlamlı da Olmalıdır

Yazmış olduğunuz makalenin yazım olarak sadece SEO kriterlerine uygun olması yeterli değildir. Makalenizdeki URL yapınız, yazım biçiminiz, meta description ve anahtar kelimelerinizin uygunluğu ne kadar üst düzey olsa bile SEO için uyumlu olduğunu söyleyemeyiz. Şunu aklınızdan çıkartmayın; Google’a bir yazılım gözü ile bakmayan kullanıcılar her zaman başarılı olmuştur. Google’ın amacı arama yapan kullanıcılara en doğru bilgiyi sunmaktır. Google, içeriğin kullanıcı için faydalı olup olmadığını belirli kurallara göre test etmektedir. Bu yüzden yazım olarak dikkat ettiğimiz makalelerimizde içeriğin anlamlı bir bütün olmasına da dikkat edilmelidir.

Özgün İçerik Üretmelisiniz

Makale yazarken kullanmış olduğunuz cümleler size ait olmalıdır. Google botları sürekli olarak taramakta olduğu sitelerde bolca kopya içeriği rastlamaktadır. Bu aşamada ilk indeks alan siteler dışında içerik üreten sayfalar kopya içerik olarak algılanmaktadır.  Bu yüzden makale yazmadan önce mutlaka kelime analizi yapılmalı, doğru anahtar kelime tespit edildikten sonra iyi bir araştırma yaparak kendi cümlelerinizi kullanmalısınız.

Site İçi Optimizasyona Dikkat Etmelisiniz

Sadece makale yazarak üst sıralarda konumlanmanız mümkün olmayacaktır. Site içerisinde ayarlamaları dikkatlice yapmalısınız. Bu ayarlamalar kısaca meta tagleri, title etiketi, description ayarları ve URL yapınızı oluşturmaktadır. Meta tagleri, siteye ait çeşitli bilgileri arama motoru botlarına direkt iletilmesini sağlar. Site açıklaması, anahtar kelimeler, sitenin coğrafi konumu, sahibini, sitenin dili vb. gibi birçok bilgiyi kullanıcılara sunmadan arama motorlarına iletirler. Meta etiketlerinin yanlış kullanımında sitenizin spam riskini oluşturabilir. Anahtar kelimelerin optimizasyonlarından çok büyük öneme sahip olan title etiketleri arama yapan kullanıcıların ilk olarak karşılarına gelen içeriktir. Ayrıca title uzunluğu 65 karakteri geçmemesinde fayda vardır. Description ise sayfanızda anlatacağınız konuyu içerir. Konu ziyaretçiye mümkün olduğunca kısa, öz ve net bilgilerle içermeli ve yazdığınız içerikten bahsetmelisiniz. URL yapısı ise, sayfanın teknik bir şekilde hangi sayfalarla bağlı olduğunu gösteren kısımdır. Bir sitenin URL yapısı olabildiğince basit ve anlaşılır olmalıdır. İçeriğinizi düzenlerken URL’lerin mantıklı ve kullanıcı odaklı olması gerekir. Hedeflenen ana kelime ana domaine ne kadar yakın olursa SEO açısından verimli bir performans elde edecektir.

Yukarıda belirtmiş olduğum ayarlamaları sitenizde uygulamanız durumunda SEO uyumlu makalenizin ziyaretçilere yararlı olmasını sağlayacak ve bu durum Google’un arama motoru botlarının hoşuna gidecektir. Mesela kullanıcının bir arama yaptığını düşünelim. Öncelikle kullanıcı içeriğin başlığına bakar. Bu aşamada etkili bir başlığınızın olması etkileyecektir. Sonrasında sizin yazmış olduğunuz açıklama kısmını inceler ve bu içeriğin kendisi için yararlı olup olmadığını değerlendirir. Her ne kadar içeriğinize güvenseniz bile kullanıcıyı bu kısımda da etkilemelisiniz. Bir sonra ki yazımda SEO uyumlu makalemizde dikkat etmemiz gereken noktalara maddeler halinde göz atacağız.

Leave a Reply