Site Haritası

Site haritaları bir site için oldukça önemlidir. Site içerisinde link verilmeyen sayfaları site haritaları aracılığıyla botlara gösterebiliyoruz. Örneğin javascript ile oluşturulmuş açılır menünün içeriklerine ulaşabiliyoruz ama html yapısı olmadığından arama botları bu sayfalara erişemeyeceklerdir. Bu durumda sayfa ilkleri site haritasına eklenerek arama motoru botları site haritası üzerinden bu sayfalara erişip indeksleme işlemi yapabileceklerdir.
Site haritalarının tavsiye edilen kullanım biçimi, ana dizinde, sitemap ismiyle ve xml formatında kullanılması uygundur. Çünkü bu durumda botlar ek bir tanıma gerek duymadan kolaylıkla ulaşabileceği en iyi sitemap yapısına sahip olurlar.
sitemap.jpg
Site haritasının mutlaka barındırması gereken özellikleri olmalıdır. Bunlar;
URL: Sitede bulunan tüm linklerin listesidir.
Priority: Belirtilen link önceliğidir. Arama motoru botları tarafından öncelikli olarak ziyaret edilmesi istenen sayfaların belirtildiği kısımdır.
Change Frequency: Değişim sıklığı yani güncelleme sıklığıdır. Arama motorunun tekrar eden ziyaretçileri için oldukça önemlidir. Sitede için seçili sayfalara hangi sıklıkla ziyaret edilmesi istendiği belirtilir.
Last Change: Seçili sayfaların son değişim tarihidir. Arama motorunun site haritasını ziyaret ettiğinde yapılan son değişikliği görerek o sayfaya verdiği önemi artırmalıdır. Bu veriler site haritası sıralamasında oldukça önemlidir.
Site haritası wordpress gibi hazır sistemlerde eklentiler yoluyla kolaylıkla eklenmektedir. Asp ve php ile kodlanmış sistemlerde ise veri tabanındaki tüm linklerin önceliğine göre xml formatında sıraya konularak site haritası oluşturulmalıdır. Html yapısında bulunan sitelerde ise site haritaları elle oluşturulurken çokça sayfa var ise online ve offline araçlar devreye girerek kolaylıkla oluşturulabilir. Farklı kodlama yapısında bulunan sitelerde ise kullanılabilecek online site haritası oluşturma sitesi aşağıda belirttiğim gibidir.
https://www.xml-sitemaps.com/

Leave a Reply