Site İçi SEO

Site İçi SEO Nedir?

Site içi SEO çalışmalarının doğru bir şekilde yapılması diğer SEO çalışmalarının verimliliğini de artıracaktır. Site içi SEO, sitenin yazılımsal ve tasarımsal olarak tüm alanlarını içeren ve bu alanların SEO kriterlerine uyumlu hale getirilmesi işlemleridir. Site içi SEO çalışmaları, sektörünüzün, hedef kitlenizin, anahtar kelimelerinizin ve web sitenizin doğru analizi sonrasında gerçekleştirilmelidir.
site-ici-seo.jpg

Başlıklar

Sayfa Başlığı

Sayfa başlıkları diğer alt sayfalar için çok önemli bir konudur. Anasayfa başlığı sitenin adı olarak yapılmalı ve %30- %60 oranlarında içerisinde anahtar kelime barındırmalıdır. Anahtar kelimelerinizin sola yakın olması arama motoru botları tarafından erken fark edilmesini sağlayacak olup anahtar kelime yarışında sitenizin SEO yapısını güçlü kılacaktır.
Anasayfa kadar alt sayfaların başlık metinleri ve yapıları oldukça önem taşımaktadır. Alt sayfaların başlıkları içerisinde mutlaka yazı başlığını barındırmalıdır. Bu durum başlıklar arasında uyum sağlayacak ve düzenli bir şekilde tekrar eden kelimelerden dolayı SEO yapısını oluşturacaktır.
Alt sayfaların başlık yapısı 3 şekilde kurgulanır. Bu yapı aşağıda belirtilmiştir.

  • Yazı Başlığı
  • Site İsmi –>Yazı Başlığı
  • Yazı Başlığı –> Site İsmi

Genellikle web sitelerinde anasayfa başlığının sitenin isminden farklı olduğunu görürsünüz. Bunun sebebi anasayfa başlığında ek bilgilere de yer verilmesidir.
Alt sayfaların başlık yapısına örnek verecek olursak mertvahitdemir.wordpress.com/  üzerinden “ Google Araçları ” yazısı için gösterecek olursak;

  • Google Araçları
  • Mert Vahit Demir >> Google Araçları
  • Google Araçları >> Mert Vahit Demir

Şeklinde örneklendirilebilir.
Kullanacağınız başlıklar ne kadar kısa olursa SEO açısından kalitesi o kadar artacaktır. Aynı zamanda her başlıkta anahtar kelimenizin bulunması SEO açısından önemlidir.
Yukarıdaki birinci örnekte sadece yazı başlığının kullanıldığını görüyorsunuz. Dolayısıyla bu başlığın Google’da arandığında sitenizin önceliği olacaktır. Çünkü anahtar kelime uyumunda eksik veya fazla kelime bulunmamaktadır.
İkinci örnekte, site ismi ve sonrasında yazı başlığı kullanılmıştır. Bu örnekte SEO genel anahtar kelime olduğu için başta kullanılması bu kelime için büyük avantaj sağlayacaktır. Ancak yazı başlığı sağa geldiği için yazınızın bu kelimedeki önemi azalacaktır. Bu durumda sitenize yapılan ziyaretler azalacaktır. Alt sayfalara ait hedef kelimeler üzerinden ziyaretçi girişleri azalır. Bu durumda ziyaretçi girişlerini artırmanın en iyi yolu 1. başlık yapısının sonrasında 3. başlık yapısının tercih edilmesi gerekir.
Üçüncü örnekte ise, yazı başlığından sonra site ismi kullanılmıştır. Bu durumda yazı başlığı ön planda tutulduğundan alt sayfaların SEO çalışması güçlü kılınmış ve alt sayfalara ait hedef kelimelerden ziyaretçi sayısının artması amaçlanmıştır. Aynı zamanda başlıkta site ismine de yer verilmesi genel SEO çalışmasına katkıda bulunmaktadır.

Yazı Başlığı

Yazı başlığı yazıya verdiğimiz isimdir. Yazı başlıkları ziyaretçiyi siteye çeken en önemli yapıdır. Ziyaretçinin dikkatini 3-5 saniyede çeken ve bu makale faydalı hissine kapılmasını sağlayacak başlıklar seçilmesi gerekir. SEO için ise, konu ile alakalı, kısa ve öz bir başlık seçilmelidir. Yazı başlığı metin içeriği ile tamamen uyumlu olmalıdır. SEO açısından bir anlam ifade etmeyen bağlaç ve gereksiz kelimelerin başlıkta kullanılmaması gerekir.
yazi-basligi

Konu Başlıkları (Heading)

Heading tagleri, alt sayfaların SEO yapısı için önemli bir faktördür. Konu başlıkları başta h harfi ile, 1 den 6 ya kadar rakamlarla barındırarak kullanılır. Bu durum konu başlıklarının hiyerarşik yapısını oluşturur. Bir sayfada tüm konu başlıkları kullanılmak zorunda değildir.
heading.jpg
Örnek bir hiyerarşik yapı aşağıda oluşturulmuştur.
<h1> SEO Çalışması </h1>
<h2> Site İçi SEO Çalışması </h2>
<h3> Sayfa Başlıkları </h3>
<h4> H Etiketi Kullanımı </h4>
<h5> H1 Etiketi Kullanımı </h5>
<h6> H1 Etiketi Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar </h6>

Örnekte h1 olarak kullanılan en büyük konu başlığı yani ana başlıktır ve eğer bir makaleye aitse yazı başlığı da olarak gösterilebilir.
Heading etiketlerinin kullanımında sıkça hatalara rastlanmaktadır. Sitenin SEO kalitesine etki eden bu etiketlerin bilinçsizce kullanılması sonucu SEO çalışmalarında kalitesizlik görülmektedir.
Sitenizde yer alan heading etiketlerinin sayısını görmek istiyorsanız aşağıdaki link üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.  https://www.seohocasi.com/seo-analiz/

Leave a Reply