Web Sitelerinde Yönlendirme (301, 302) ve Önemi

3xx Yönlendirme Kurgusu

Web sitenizi yeni bir domaine taşımak size oldukça karmaşık ve zor gelebilir. Hatta bu durum sizi korkutabilir. Fakat bu süreç yapılması gereken bir aşamadır. Ama bunu yaparken de SEO çalışmalarınızı düşünerek hareket etmek ve önlemlerinizi almak durumundasınız. Sonuçta yapmış olduğunuz SEO çalışmalarının çöpe gitmesini istemeyeceğinizi düşünüyorum. Bu aşamada aşağıda anlatacağım web sitelerinde yönlendirme türlerini incelemenizi tavsiye ediyorum.

Burada önemli olan site yönlendirmelerinize önem veren birer yönetici olarak yönlendirme yapınızı  iyi oturtmalısınız. Aslında doğru işten ziyade sitenizin yönlendirme işlemlerini yapılacak olduğunu bilmek ve şuan olduğu gibi araştırmaya başlamış olmanız sizin bu konuda bilinçli birer yönetici olduğunuzun da göstergesidir. Ayrıca yazımı incelerseniz var olan sitenizin yönlendirme yapısında hata olup olmadığını kontrol edebilir ve hata var ise ilgili düzenlemelerle SEO açısından sitenizi olumlu yönde destekleyebilirsiniz. Şimdi ben sizlere 301 ve 302 yönlendirmesini ön planda tutarak yapıyı anlatacağım. Bu yönlendirme kodları oldukça fazla kullanıldığından işlemlerin dikkatle yapılması önemlidir.

Yönlendirme türlerinden olan 301 ve 302 yönlendirmedir.

301 Kalıcı Yönlendirme ve 302 Geçici Yönlendirme

Arama motorları, bir sayfanın diğer sayfaya hangi yönlendirme kodu ile gönderildiğine bakarak işlemlerini gerçekleştirir. Bu yönlendirmeler sayesinde web sitenizin ziyaretçilerin kalma süresi de artacaktır. Yönlendirmeler genel olarak iki sayfa arasında yapılır.  Örneğin A ve B sayfalarımızın olduğunu varsayalım. A sayfamızın yönlendirilen, B sayfamız ise yönlenen sayfalarımız olsun. A ve B sayfaları arasındaki kurgu Google botları tarafından işleme alındıktan sonra, A sayfasını ziyaret etmek isteyen kullanıcı gitmek istediği A sayfasına ulaşmadan B sayfasına ulaşmış olacak ve bu durum site sahiplerinin ziyaretçi kaybını önleyecek bir çalışma haline gelecektir. Şuan için kafanızda bir şeylerin canlandığına inanıyor ve yönlendirme türlerini incelediğimizde her şey daha net oturacaktır.

301 Yönlendirmesi Nedir ve Ne  İşe Yarar?

301 yönlendirmesi bir internet sayfasının başka bir adrese kalıcı olarak yönlendirmesinin yapıldığı ve kullanıcı tarafından hiçbir işlem yapılmasına gerek kalmadan tarayıcıyı yeni adrese gitmesini sağlar. Bu yönlendirme türü birçok amaç için kullanılabilir. Örneğin web sitesi geçişinizde eski sayfanın almış olduğu hiti 301 yönlendirmesi sayesinde yönlendirmiş olduğunuz sayfaya aktarabilirsiniz. Bu yönlendirme ile URL yapısını değiştiğini anlayan Google, eski sayfanın geçersiz olduğunu anlayacak ve indeksleme işlemlerine yönlenmiş sayfa ile devam edecektir. Veya kampanya için oluşturduğunuz bir sitenin geçerliliğini yitirdiği zaman ilgili sayfaya veya ana sayfaya 301 yönlendirmesi yapılabilir. Burada bizim ne yapmak istediğimiz ve bu işlemin hangi yönlendirme kodu ile gerçekleştireceğimiz oldukça önemli bir konudur.

301 Kalıcı Yönlendirme

.htaccess ile 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Sunucu sağlayıcınız aracılığıyla web sitenizin bulunduğu klasörlere erişin ve .htaccess dizinine tıklayarak bu dizini açın. İlgili yönlendirme kodlarını yazdıktan sonra kaydet butonuna tıklayarak sitenizdeki sayfaların yönlendirmesini yapmış olacaksınız. Peki nasıl dizine ne yazmam gerekiyor sorusunu duyar gibiyim.

Bir adresi başka bir adrese yönlendirmek için aşağıdaki yapıyı düşünmelisiniz.

Redirect 301 /eskidosya /yenidosya

Ben ilk olarak sitemi wordpress.com ile açmıştım ve bazı yazılar paylaştım. Bu yazılar arama motoru botları tarafından indekslenmiş olup yeni siteme geçiş yaptığım zaman ilgili yönlendirmeleri yapmam gerekmektedir. :site mertvahitdemir.wordpress.com ile Google tarafından indekslenen sayfalarıma göz atıyorum ve yeni sitemde kullanacağım bir sayfamın bulunduğunu fark ettim. Bu aşamada 301 yönlendirme kodunu aşağıdaki gibi oluşturdum.

Redirect 301 https://mertvahitdemir.wordpress.com/tag/kaynak-kodu/ https://mertvahitdemir.com/tag/kaynak-kodu/

Redirect 301 https://mertvahitdemir.wordpress.com/2019/03/02/404-hata-sayfalari/ https://mertvahitdemir.com/404-hata-sayfalari/

Yukarıdaki 301 Redirection kodlarım sayesinde önceki sitemde varolan yazımın hitini yeni siteme çekmiş olup, ziyaretçiler önceki siteme gitmek istediğinde yeni siteme gelmelerini sağladım. Burada dikkatinizi çekmesi gereken bir nokta bulunmaktadır. Benim burada yapmış olduğum işlem alan adıyla birlikte URL yapısında da değişikliğin olması durumunda geçerli olan bir yönlendirme kodudur.

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.eskialanadi\.com
RewriteRule (.*) http://www.yenidomain.com/$1 [R=301,L]

Eğer yukarıdaki kod parçasın eski alan adınızın yer aldığı sunucudaki .htaccess dosyasına yerleştirmeniz durumunda ilgili URL adresine erişmek isteyen ziyaretçi doğrudan yeni URL adresine yönlenmiş olacaktır. Buradaki ayrıma dikkat etmenizi rica ediyorum.

Bir sonraki yazımda sizlere  302 yönlendirmesi hakkında bilgilendiriyor olacağım. Sorularınız olursa iletişim formu üzerinden veya mail aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

302 Yönlendirmesi Nedir ve Hangi Durumlarda Kullanmalıyım?

302 yönlendirmesi geçici bir süreliğine ulaşılamayacak sayfalara gelen ziyaretçileri ilgili diğer sayfalara yönlendirdiğimiz bir yönlendirme türüdür. Örneğin web sitemizde telefon sattığımızı düşünelim. İlgili üründen elinde bulunmadığı durumda yönetici bu sayfayı ilgili bir diğer aktif olan telefon sayfasına 302 yönlendirmesiyle müşterisine karşı bir strateji geliştirebilir. Telefonların stoğuna girmesi ile birlikte ise 302 yönlendirmesini kaldırarak ilgili sayfayı tekrar yayına alabilir. Burada dikkat ederseniz sayfanın bir süre sonra kullanıma tekrar açılacağı durumu mevcuttur. Kilit nokta budur. Veya bir diğer örnek olarak web sitesini yenilemek isteyen bir kişi, sitesine gelen trafiği tamamen kesmek yerine 302 yönlendirmesini kullanarak aktif olan bir başka sitesine yönlendirebilir veya “Yenileniyoruz” ibaresi bulunan ilgili sayfaya yönlendirerek ziyaretçisine bilgilendirmede bulunabilir. Burada da dikkat ederseniz sitenin yeniden aktif hale geleceği açıkça görülmektedir. Benim sizlere önerim 302 geçici yönlendirmesini sitenizde uzun süre barındırmamanızdır. Bu durum Google arama motoru botları tarafından olumsuz bir profil oluştururken ve aranma görünürlüğünüzü etkileyebilir. Eğer sayfanızı tekrar aktif hale getirmeyecekseniz 301 kalıcı yönlendirmesi ile en alakalı ilgili sayfaya yönlendirebilir ve ziyaretçinin sitenizdeki gezinmesine devam etmesini sağlayabilirsiniz.

302 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

.htaccess ile 301 yönlendirmesinde anlattığım aşamalar ile .htaccess dosyasına ulaşmalı ve istenen kod parçacıkları eklenmelidir. Eğer sitenizde var olan bir sayfayı yönlendirmek istiyorsanız aşağıdaki kod parçacığını referans almalısınız.

Redirect 302 /404-hata-sayfalari/ https://mertvahitdemir.com/

Sayfa değil de bir dizini 302 ile geçici yönlendirme yapmak istiyorsanız aşağıda bir örnek bulunmaktadır.

Redirect 302 /blog https://mertvahitdemir.com/

Sitemizin bakıma alındığını düşünerek bir örnek vermiştik. Bu durumda sitemizin tamamını 302 ile geçici olarak yönlendirmek istersek aşağıdaki kod parçacığını kullanmanız geçerli bir işlem olacaktır.

Redirect 302 / https://www.mertvahitdemir.wordpress.com/

301 ve 302 Yönlendirmeleri Açıklandı

Kısa Kısa Hatırlatmalar!

  • Site geçişi yaparken, eski sitemizde bulunan sayfaları yeni sitemizde kullanacak isek ilgili sayfaları 301 kalıcı yönlendirme ile en alakalı sayfalara yönlendirmeliyiz. Bu durumda yazılarınızdan elde ettiğiniz hit yeni sitenize geçiş yapmış olur.
  • Sitemizdeki herhangi bir sayfanın geçici olarak kullanılmadığı durumlarda 302 geçici yönlendirmesi ile ziyaretçiyi bir diğer alternatif sayfanıza veya ana sayfaya yönlendirmelisiniz. Bu işlem sonucunda ziyaretçilerinizin sitenizde gezinme süresinin artacağını gözlemleyeceksiniz.
  • İlgili yönlendirmelerde hangi yönlendirmeyi neden kullandığınızı düşünüp ilgili yönlendirme akış şemasını kurmalısınız. Bu durum sitenize olumlu anlamda kalıcı etki sağlayacaktır.

Leave a Reply