WordPress upload_max_size Hatası ve Çözümü

WordPress’in web sitesi kurulum kolaylığından yararlanmak istiyorsunuz. Bu aşamada WordPress kurulumu sonrası karşımıza sorun çıkabiliyor. Bu hata her WordPress kullanıcılarının en sık karşılaştığı hatalardandır. Yazımda sizlere eklenti veya tema kurarken karşılaştığımız bir sorun olan boyut ile ilgili hataların nasıl düzeltileceğini teknik detaya inmeden sonuç odaklı anlatacağım. Tabii ki bu sorunun birden fazla çözümü mevcuttur. Benim sizlere anlatacağım yöntem uygulaması biraz daha kolay olan bir çözümdür.

İşlemlerinize devam ederken yukarıdaki görselde ki gibi “Yüklenen Dosya php.ini Dosyasındaki upload_max_filesize Directive İle Belirtilen Limiti Aşıyor.” şeklinde bir hata aldınız. Buna benzer birçok upload limit hızı gibi hatalarla karşılaşırsanız anlatacağım çözümü uygulayabilirsiniz. Bu hatanın oluşmasının nedeni WordPress’in var olan varsaydığı dosya yükleme limitinin düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sorunun çözümü için iki tane WordPress  eklentisi yüklemeliyiz. Bunlar PHP Settings ve WP Config File Yazar eklentileridir. İlk olarak PHP Settings kurulumu ile başlayalım. Aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

Eklentiler  > Yeni Ekle > PHP Settings  > Hemen Yükle  > Etkinleştir

Etkinleştirme sonrasında Eklentiler penceresine yönlendirecektir. Burada PHP Settings içerisine girerek aşağıda bulunan kodları ekleyelim.

upload_max_filesize = 128M
post_max_size = 128M
memory_limit = 400M
file_uploads = On
max_execution_time = 300
max_input_vars = 2500

PHP Settings ayarlarımızın tamamlanması sonrasında WP Config ayarları için aynı şekilde eklenti yüklememiz gerekmektedir. Aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

Eklentiler  > Yeni Ekle > WP Config File Yazar > Hemen Yükle  > Etkinleştir

Etkinleştirme sonrasında soldaki panelde bulunan WPCF Editor kısmına giriş sağlayınız. Burada sizin karşınıza memory limit ve maksimum memory limit kısımları gelecektir. Memory limit 40M iken bunu 256M olarak düzenliyor ve kaydediyoruz.

Bu işlemler sonucunda tema kurulumu veya görsellerimizi yüklerken karşılaştığımız problemlerden kurtulduk. Umarım WordPress kullanımınız biraz daha kolaylaşmıştır.

Leave a Reply