Yapısal Veri (Structured Data) Nedir? Schema İşaretlemesi Neden Önemlidir?

Yapısal Veri (Structured Data), Schema.org, JSON-LD, yapısal veri çeşitleri, yapılandırılmış verilerin SEO için önemi ve yapısal veri test aracı gibi kavramlarını daha önce duymamış olabilir ve bu terimlerin ne anlama geldiği, nasıl uygulandığı gibi konularda kapsamlı araştırma gerçekleştirmemiş olabilirsiniz. SEO ile ilgilenip üst sıralarda listelenerek başarıya odaklanmak isteyen kullanıcıların önemli bir güncelleme olan Schema Veri İşaretlemesini detaylıca ele aldım.

Yapısal Veri (Structured Data), Schema.org, JSON-LD, Yapısal veri çeşitleri, SEO için önemi ve yapısal veri test aracı gibi kavramlarını daha önce duymamış olabilir ve bu terimlerin ne anlama geldiği, nasıl uygulandığı gibi konularda kapsamlı araştırma gerçekleştirmemiş olabilirsiniz.

Yapısal Veri(Structured Data) Nedir?

Google, sitenin içeriğini anlamlandırma noktasında oldukça gelişmiş yapılara sahiptir. Bu yapılar sayesinde sayfanın özelliklerini anlamlandırarak, aramaya yapan kullanıcılara en doğru SERP sonucunu listelemektedir. Bu durumda yapısal veri işaretlemesi yani Structured Data ön plana çıkmaktadır. Yapılandırılmış veri, belirli bir formata göre uyarlanan veriyi ifade eden genel terimdir.

Web sitenizdeki sayfalarınızın içerikleri yazılımlar tarafından anlamlandırılabilmesi için geliştirilmiş özelliklerden birisi yapısal veri işaretlemeleridir. Structured data işaretlemeleri ile arama motorlarına mevcut sayfalarınızın içerikleri hakkında bilgiler verebilir ve sayfalarınızın ne hakkında olduğunu daha iyi aktarma şansına sahip olabilirsiniz. Bu sayede arama motorları sayfa ve içeriklerinizi daha iyi anlamlandırıp hedef kitleye sunması mümkün olacaktır. Bu durum da daha iyi SERP sıralanması ve dolayısıyla daha yüksek bir kullanıcı deneyimi ile yer almanızı sağlayacaktır. Mutlaka Structured Data işaretlemelerine sitenizde yer vermelisiniz.

 

Schema.Org Nedir?

Büyük arama motorları(Google, Microsoft, Yahoo ve Yandex) destekleri sonucunda Schema.org adlı bir proje geliştirildi. Sayfanız için ihtiyacınız olan işaretlemeyi bulmak için Schema.org’u kullanabilirsiniz. Burada arama motorları tarafından desteklenen tüm yapılandırılmış veri işaretlemelerinin yer aldığı geniş bir proje bulunmaktadır. Örneğin, ayakkabı satışı yapan bir site sahibiyseniz, ayakkabı rengi, ayakkabı numaraları gibi bilgilere yer verebileceğiniz Product (ürün) yapısal veri işaretlemesini kullanabilirsiniz.

Büyük arama motorları(Google, Microsoft, Yahoo ve Yandex) destekleri sonucunda Schema.org adlı bir proje geliştirildi. Sayfanız için ihtiyacınız olan işaretlemeyi bulmak için Schema.org'u kullanabilirsiniz.

Schema.org web sitesinden kod örneklerini kopyalayıp, kendi sitenize ve tercihlerinize uygun düzenleyerek kullanabilirsiniz. Aslında destek sağlayan büyük arama motorlarının kendi botları tarafından anlamlandırabildiği kod formatlarının sınıflandırılmasını Schema.org web sitesinde göreceksiniz.

 

Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı

Google’ın kullanıcılarına sunmuş olduğu ve yapısal veri işaretlemeleriniz konusunda birçok bilgiye ulaşabileceğiniz Yapılandırılmış Veri İşaretleme Yardımcısı bulunmaktadır. Yapılandırılmış Veri İşaretleme Yardımcısı, Google’ın sayfalarınızda yer alan verileri anlamlandırabilmesi için sayfadaki öğeleri işaretlemenize yardımcı olacaktır. Sitenizin altyapısının hiçbir önemi olmadan bu işaretleme sitenizde geçerli olacaktır. Google’ın sunmuş olduğu yapılandırılmış veri (Structured Data) ekleme aracına buradan ulaşabilirsiniz.

Google’ın kullanıcılarına sunmuş olduğu ve yapısal veri işaretlemeleriniz konusunda birçok bilgiye ulaşabileceğiniz Yapılandırılmış Veri İşaretleme Yardımcısı bulunmaktadır.

JSON-LD Nedir?

JSON-LD, Schema.org’un işaretleme formatlarından biridir. Bu format kod yapısını oluşturmanın yollarından biridir. Schema.org’da yapısal veri işaretleme türlerini incelerken Microdata veya RDFa gibi diğer biçimlendirmelere de ulaşabilirsiniz. Google’ın arama tercih ettiği JSON-LD biçimini kullanabilirsiniz. Ayrıca WordPress siteler içinde kullanılan biçimlerden birisidir. Sayfanızın başındaki komut dosyasında yer alan JavaScript gösterim biçimi olarak yer almaktadır.

JSON-LD, Schema.org’un işaretleme formatlarından biridir. Bu format kod yapısını oluşturmanın yollarından biridir. Schema.org’da yapısal veri işaretleme türlerini incelerken Microdata veya RDFa gibi diğer biçimlendirmelere de ulaşabilirsiniz.

 

Yapısal Veriler SEO İçin Neden Önemlidir?

Sitenizi tarayan arama motoru botlarının sayfalarınızı ve sitenizi ne ile ilgili olduğu konusunda anlamlandırması için yapısal veriler önemlidir. Google, sayfalarınızı SERP’te kullanıcılara gösterebilmesi için sayfanın ne hakkında olduğunu bilmesi gerekir. İşte tam bu noktada Google’a sitenizin ne içerdiğini belirtmek adına yapılandırılmış verileri kullanabilirsiniz. Yapılandırılmış veri çalışması mevcut sıralamanıza fayda sağlayacaktır.

mercimek çorbası aramasında SERP görünümü

Google’ın sitesinde gerçekleştirmiş olduğu bir structured data sonucu elde edilen case çalışmasını duyurdu. Duyuruya göre, Monster India’nın Google Arama’daki iş fırsatlarını listelediği ve sonucunda iş ayrıntıları sayfalarından elde edilen organik trafiğin %94 artış sağladığı belirtildi. Burada iş fırsatlarını Job Posting schema işaretlemesi kullanılarak elde edilmiştir.

Ayrıca yapılandırılmış veriler sayesinde arama sonuçlarında sayfanızın nasıl bir snippet ile görüneceği ve mevcut görünümünüz değişecektir. Bu durumda SERP’te kullanıcılara daha fazla bilgi sunabileceksiniz. Bu çalışma da kullanıcıların sitenize tıklama olasılığını artıracaktır. Daha fazla tıklama elde etmeniz durumuysa sıralamalarda daha iyi konumlarda yer almanızı sağlayacaktır. SEO çalışmalarında yapılandırılmış veri kullanımının gücünün farkında olmalıyız. Bu yüzden yapılandırılmış veri işaretlemesini kesinlikle kullanmalısınız.

 

Yapısal Veri Çeşitleri

Makale, ürün, iletişim, değerlendirme gibi sayfanızdaki içerikleri işaretlemek için birçok yapısal veri çeşitleri bulunmaktadır. Siteniz ve sayfalarınız için en uygun schema veri işaretleme seçeneklerine Schemas sayfasından erişebilirsiniz. Aşağıda yer alan sık kullanılan schema veri işaretleme seçeneklerine ait kod bloklarını sitenize uygun hale getirerek kullanabilirsiniz.

BreadcrumbList

Ana sayfa haricinde tüm sayfalarınızda kullanılabileceğiniz BreadcrumbList, kullanıcıların ve arama motoru botlarının sitenizdeki hiyerarşiyi anlaması ve bu yönlendirmeler üzerinden hareket etmenize yardımcı olan bağlantıları anlamasını sağlamaktadır.

İlgili örnek Schema kodları aşağıdaki gibidir.

    <script type="application/ld+json">

{

  "@context": "https://schema.org",

  "@type": "BreadcrumbList",

  "itemListElement": [{

    "@type": "ListItem",

    "position": 1,

    "name": "Ana Sayfa",

    "item": "https://mertvahitdemir.com/"

  },

{

    "@type": "ListItem",

    "position": 2,

    "name": "Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)",

    "item": "https://mertvahitdemir.com/category/arama-motoru-optimizasyonu-seo/"

  }]

}

</script>

Web Page (Web Sayfası)

Sadece ana sayfa işaretlemesinde kullanılan WebPage, tüm schema işaretlemelerini altında barındırabilmektedir.

İlgili örnek Schema kodları aşağıdaki gibidir.

<script type="application/ld+json">

{

    "@context": "http://schema.org",

    "@type": "WebPage",

    "name": "Arama Amacı(Search Intent) Nedir? Kapsamlı User Search Intent Rehberi",

    "description": "İnternetin hayatımızda büyük bir yer edinmesi ile birlikte insanlar günlük ihtiyaçlarını kadar birçok bilgiye arama motorları aracılığıyla ulaşmaktadır. Birçok ülkede en çok kullanılan arama motoru olan Google’da günde milyarlarca sorgu gerçekleştirilmektedir. Bu sorguların bir kısmı daha önce hiç aranmamış türde sorguları kapsamaktadır. Her sorgunun bir aranma amacı ve altında yatan bir kullanıcı niyeti bulunmaktadır. Arama Amacı(Search Intent) Nedir? Arama amacı, Search Box’ta arama gerçekleştiren kullanıcıların, bu aramayı hangi amaçla gerçekleştirdiği noktasının tespit edilmesidir. Bu aramanın altında yatan sebebi, neden bu aramayı gerçekleştirdiği, bu arama sonucunda ne tür sonuçlar ile karşılaşmak istediği gibi birçok sorunun cevabını anlamlandırırsanız kullanıcıların arama amacını tespit",

    "publisher": {

        "@type": "Organization",

        "name": "mertvahitdemir"

    },

}

</script>

Organization (Kurum/Kuruluş)

Ana sayfa işaretlemesinde kullanılan Organization schema işaretlemesi ile, iletişim bilgileri ve sosyal medya hesaplarınızın siteniz ile daha iyi ilişkilendirilmesini sağlayabilirsiniz.

İlgili örnek Schema kodları aşağıdaki gibidir.

<script type="application/ld+json">

{"@context": "http://schema.org",

"@type": "Organization",

"name": "Mert",

"legalName": "Mert Vahit Demir Ltd. Şti.",

"logo": "https://mertvahitdemir.com/wp-content/uploads/2019/05/logo-header-2.png",

"url": "https://www.mertvahitdemir.com/",

"email": "mertvahitdemir@gmail.com",

"address": "123 Mah. 123 Caddesi 123Sokak No: 1 İstanbul",

"telephone": "+90 555 555 55 55",

"founder": "",

"sameAs": [

"https://www.facebook.com/search/top/?q=Mert+Vahit+Demir",

"https://twitter.com/mertvahitdemirr",

"https://www.instagram.com/mertvahitdemir/",

"https://www.linkedin.com/in/mert-vahit-demir-a962b1142/?originalSubdomain=tr"

]

}

</script>

Place (Yer)

Place yapısında Organization yapısının altında yer alan schema işaretlemesidir. Bu yapı sayesinde işletmenizin çalıştığı gün ve saatler gibi birçok bilgiyi arama motoru botlarına anlamlandırabilirsiniz.

İlgili örnek Schema kodları aşağıdaki gibidir.

<script type="application/ld+json">

{

  "@context": "http://schema.org",

  "@type": "Blog",

  "name": "Mert Vahit Demir",

  "openingHours": [

    "Mo-Fr 09:00-17:30",

    "Sa 09:00-12:00"

  ]

}

</script>

Product (Ürün)

Herhangi bir ürün veya hizmeti tanıtmak için Product schema işaretlemesini kullanabilirsiniz.

İlgili örnek Schema kodları aşağıdaki gibidir.

<script type="application/ld+json">

{

  "@context": "http://schema.org",

  "@type": "Product",

  "aggregateRating": {

    "@type": "AggregateRating",

    "bestRating": "100",

    "ratingCount": "24",

    "ratingValue": "87"

  },

  "image": "dell-30in-lcd.jpg",

  "name": "Dell UltraSharp 30\" LCD Monitor",

  "offers": {

    "@type": "AggregateOffer",

    "highPrice": "$1495",

    "lowPrice": "$1250",

    "offerCount": "8",

    "offers": [

      {

        "@type": "Offer",

        "url": "save-a-lot-monitors.com/dell-30.html"

      },

      {

        "@type": "Offer",

        "url": "jondoe-gadgets.com/dell-30.html"

      }

    ]

  }

}

</script>

Person (Kişi)

Yaşayan, ölü veya hayali olan tüm kişilere ait bilgilere Person yapısal veri işaretlemesi ile yer verebilirsiniz.

İlgili örnek Schema kodları aşağıdaki gibidir.

<script type="application/ld+json">

{

  "@context": "http://schema.org/",

  "@type": "Person",

  "name": "Mert Vahit Demir",

  "sponsor":

    {

    "@type": "Person",

    "name": "Mert Vahit Demir"

    }

}

</script>

Review (Değerlendirme)

Creative Work kategorisine ait olan Review schema işaretlemesi ile tüm değerlendirmelere SERP’te yer verebilirsiniz.

İlgili örnek Schema kodları aşağıdaki gibidir.

<script type="application/ld+json">

{

  "@context": "http://schema.org/",

  "@type": "Review",

  "itemReviewed": {

    "@type": "Restaurant",

    "name": "Demir Restaurant"

  },

  "reviewRating": {

    "@type": "Rating",

    "ratingValue": 5,

    "worstRating": 1,

    "bestRating": 5

  }

}

</script>

Local Business (Yerel İşletme)

İletişim sayfanızdaki bilgileri, açılış kapanış saatleri, işletmeyi tanıtacak görseller gibi bilgilere yer vererek Local Business yapısal veri işaretlemesini kullanabilirsiniz.

İlgili örnek Schema kodları aşağıdaki gibidir.

<script type="application/ld+json">

{

"@context": "http://schema.org",

"@type": "LocalBusiness",

"address": {

"@type": "PostalAddress",

"addressLocality": "",

"addressRegion": "İstanbul",

"postalCode":"",

"streetAddress": "123 Mah. 123 Caddesi 123Sokak No: 1 "

},

"description": "Başarılı insanların tamamı hiç pes etmeyenlerdir.",

"name": "Mert",

"telephone": "+90 555 555 55 55",

"openingHours": "",

"image": "https://mertvahitdemir.com/wp-content/uploads/2019/05/logo-header-2.png",

"geo": {

"@type": "GeoCoordinates",

"latitude": "",

"longitude": ""

}

}

</script>

BlogPosting (Blog Gönderisi)

Blog sayfalarınızda yer alan gönderilerinizi BlogPosting yapısal veri işaretlemesini kullanarak oluşturabilirsiniz.

İlgili örnek Schema kodları aşağıdaki gibidir.

<script type="application/ld+json">

{

  "@context": "https://schema.org",

  "@type": "BlogPosting",

  "mainEntityOfPage": {

    "@type": "WebPage",

    "@id": "https://mertvahitdemir.com/blog-yazilari/"

  },

  "headline": "Blog Yazıları",

  "image": [

    "https://mertvahitdemir.com/wp-content/uploads/2019/05/logo-header-2.png"

   ],

  "url": " https://mertvahitdemir.com/blog-yazilari/"",

  "datePublished": "2020-04-25",

  "dateModified": "2020-04-25",

  "author": {

    "@type": "Organization",

    "name": "Mert Vahit Demir"

  },

   "publisher": {

    "@type": "Organization",

    "name": " Mert Vahit Demir ",

    "logo": {

      "@type": "ImageObject",

      "url": "https://mertvahitdemir.com/wp-content/uploads/2019/05/logo-header-2.png"

    }

  },

  "description": "mertvahitdemir.com’a dair tüm blog içeriklerine erişebilirsiniz."

}

</script>

NewsArticle (Haber Makalesi)

Haber, blog ve spor makalelerinin yer aldığı sayfalarınıza NewsArticle yapısal verisini kullanabilirsiniz.

İlgili örnek Schema kodları aşağıdaki gibidir.

<script type="application/ld+json">

{

   "@context": "http://schema.org",

   "@type": "NewsArticle",

   "url": "https://www.haberler.com/servet-yardimci-ligleri-haziran-ortasinda-13160421-haberi/",

   "publisher":{

      "@type":"Organization",

      "name":"Haberler.com",

      "logo":"https://foto.haberler.com/genel/haberler-com-amp-logo.jpg"

   },

   "headline": "TFF Başkan Vekili Servet Yardımcı: Ligleri Haziran ortasında başlatacağız ancak kesin olarak seyircisiz oy... ",

   "mainEntityOfPage": "https://www.haberler.com/servet-yardimci-ligleri-haziran-ortasinda-13160421-haberi/ ",

   "articleBody": "TFF Birinci Başkan Vekili ve UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Servet Yardımcı, liglerin yeniden başlama tarihinden nasıl bir formatta oynanacağına, transfer döneminden gelecek sezona kadar birçok önemli konuda açıklamalarda bulundu. ",

   "image":[

      "https://foto.haberler.com/haber/2020/04/25/tff-baskan-vekili-servet-yardimci-ligleri-13160421_2409_o.jpg ",

   ],

   "datePublished":"2020-04-25T11:17:00+03:00"

}
</script>

 

Yukarıda örneklerle yer verilmiş olan tüm yapısal veri işaretlemeleri schema.org veya ilgili linklemeler sonucunda ulaşacağınız bilgiler ışığında revize edilebilir. Ayrıca bu işaretlemeleri sayfanın <head></head> etiketleri arasına eklemeniz gerekmektedir.

 

Yapısal Veri Test Aracı

Yapılandırılmış veri kullanmak için Schema.org sitesinden elde etmiş olduğunuz örnek kod parçacıklarında sitenize ait bilgilere yer vererek kullanabilirsiniz. Düzenlemiş olduğunuz kod parçacığını Yapısal Veri Test Aracı ile test edebilirsiniz.

Yapılandırılmış veri kullanmak için Schema.org sitesinden elde etmiş olduğunuz örnek kod parçacıklarında sitenize ait bilgilere yer vererek kullanabilirsiniz. Düzenlemiş olduğunuz kod parçacığını Yapısal Veri Test Aracı ile test edebilirsiniz.

Sitenizde kullanmadan önce oluşturmuş olduğunuz structured data kod parçacığını kontrol etmek için kod snippeti kısmına kod parçacığını yapıştırarak test edebilirsiniz.

Sitenizde kullanmadan önce oluşturmuş olduğunuz structured data kod parçacığını kontrol etmek için kod snippeti kısmına kod parçacığını yapıştırarak test edebilirsiniz.

Eğer sitenize eklemiş olduğunuz structured data işaretlemesini kontrol etmek istiyorsanız URL’yi getir kısmına ilgili sayfanızın URL’ini yapıştırarak testi çalıştırmalısınız. Test sonucunda ilgili URL’e ait structured data işaretlemelerine erişebileceksiniz. Bu yapısal verilerin mevcut durumu varsa hatalı kullanımınıza erişebilirsiniz.

 

Faydalı Kaynaklar;

Leave a Reply